Audi S3 2025 má konečně více výkonu než Golf R

Sportovní sedan Audi S3 z Ingolstadtu dostane v polovině modelového roku 2025 facelift, který přinese více koní

Vždy platilo, že Volkswagen Golf R má vyšší výkon než luxusnější (a o něco dražší) Audi S3. Ale to už neplatí. Sportovní sedan Audi S3 z Ingolstadtu dostane v polovině modelového roku 2025 facelift, který přinese více koní navíc.

Výkonnější Audi S3 2025

Audi S3 má pro rok 2025 vylepšený přeplňovaný benzinový motor o objemu 2,0 l, jehož výkon se odhaduje na 328 koní. Motor o objemu 2,0 l je vybavený turbodmychadlem. To je nárůst o 22 koní a 15 N.m, což stačí na to, aby S3 měl konečně více koní než model Golf R (315 koní) – tedy prozatím.

Ještě letos by měl tento hatchback od VW projít faceliftem, takže je možné, že i tam se plánuje nějaký ten výkon navíc. V Evropě se již objevily speciální edice s výkonem 328 koní, které odpovídají novému S3.

Audi S3 má pro rok 2025 vylepšený přeplňovaný benzinový motor o objemu 2,0 l, jehož výkon se odhaduje na 328 koní
Sportovní sedan Audi S3 má nyní více výkonu než VW Golf R

Zadní rozdělovač točivého momentu RS3 proniká i do méně výkonného derivátu. Tato technologie umožňuje plně variabilní rozdělování točivého momentu mezi zadní kola. Ve spojení s nově přidaným režimem Dynamic Plus posílá vůz na zadní nápravu co nejvíce točivého momentu, aby si mohl vychutnat jízdu na zádi. Audi jej nenazývá speciálním driftovacím režimem, ale zmiňuje, že S3 má nyní při aktivním sportovním nastavení tendenci „přetáčet“.

Jinde motor 2.0 TFSI běží na volnoběh při 1 300 otáčkách (o 200 otáček více) pro lepší výkon mimo trať a inženýři ještě více zpřesnili reakce na plyn. Kromě toho jsou převodové poměry o něco kratší než dříve a nová S3 řadí později a podřazuje dříve, aby si udržela vyšší otáčky pro větší dostupnost výkonu.

Rychlost

Zrychlení z 0-100 km/h trvá 4,4 sekundy, takže je o desetinu sekundy rychlejší než S3 z roku 2024. Nejvyšší rychlost se nezměnila a stále činí 249 km/h. Na 19palcových kolech najdete výkonné pneumatiky Falken o rozměru 235/35 a větší přední brzdy s děrovanými kotouči a novými dvoupístkovými třmeny. Audi také montuje evoluci elektronického stabilizačního systému S3 a tužší ložiska pro vahadlové zavěšení, aby se zlepšila ovladatelnost.

Vylepšení nového hatchbacku

Stejně jako dříve dostaneme ve Spojených státech pouze čtyřdveřovou příchuť, ale pětidveřový sportovní sedan S3 dostane aktualizaci i v Evropě. Došlo k několika decentním stylistickým změnám, které mají S3 sladit s nedávno uvedeným modelem A3 2025.

Dostane přizpůsobitelná LED světla pro denní svícení výběrem ze čtyř designů prostřednictvím informačního a zábavního systému. Zadní světla zobrazují různé animace při zamykání/odemykání vozu a k dispozici jsou čtyři svěží barvy: Ascari Blue, District Green, Arkona White a Progressive Red.

Paket ambientního osvětlení má být ve Spojených státech standardem, ale za volant s plochým spodkem si připlatíte. Na rozdíl od Golfu R je pod 10,1palcovým dotykovým displejem stále spousta fyzických tlačítek. U verze 2025MY přibylo LED obrysové osvětlení středové konzoly a držáků nápojů. Kromě toho byl nový látkový panel předních dveří 300krát laserem vyřezaný a je podsvícený.

Podrobnosti o ceně zatím neznáme ale stará verze se prodává za 48 495 dolarů (1 135 000 korun). Cena obsahuje i příplatek za doručení k zákazníkovi.

Zdroje: motor1, TowPoint