Audi S3 má vyšší výkon a rozdělovač točivého momentu RS3

Od představení současné generace modelu S3 uběhly téměř čtyři roky, a tak nastal čas na facelift a další úpravy

Od představení současné generace modelu S3 uběhly téměř čtyři roky, a tak nastal čas na facelift a další úpravy. Kompaktní výkonný model, tence zahalený v typickém sportovním lakování Audi, se představuje v karosářských verzích hatchback i sedan. Na to, že se jedná pouze o aktualizaci v polovině cyklu, najdeme zde překvapivě mnoho mechanických změn.

Vylepšený model Audi S3

Srdcem nové Audi S3 se stala vylepšená verze známého přeplňovaného zážehového motoru 2,0 litru. Čtyřválcová jednotka TFSI nyní dosahuje výkonu 329 koní a točivého momentu 420 Nm. Oproti modelu před faceliftem získal podstatných 23 koní, aby se dokonale vyrovnal mechanicky příbuzné speciální edici Volkswagenu Golf R 333.

Srdcem nové Audi S3 se stala vylepšená verze známého přeplňovaného zážehového motoru 2,0 litru
Audi S3 se po čtyřech letech dočkalo faceliftu

Modernizovaný motor je spárovaný s vylepšenou sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou. Jejíž časy řazení se při plné akceleraci zkrátily na polovinu. Možná ještě důležitější je přidání zadního rozdělovače točivého momentu zděděného z modelu RS3. Přestože nemá speciální driftovací režim, nově přidaný hardware by měl S3 zpříjemnit ostré nájezdy do zatáček. Řidiči se pravděpodobně budou za volantem cítit jistěji. A to díky lepší přilnavosti dosažené optimálním rozdělením točivého momentu mezi obě zadní kola.

Větší brzdy

S velkou silou přichází i velká odpovědnost, a proto čtyři kruhy dávají faceliftovanému S3 větší brzdy na přední nápravě. Přední kotouče objímají nové dvoupístkové třmeny a jsou dodávány spolu se zvětšenými destičkami, které zajišťují větší třecí plochu. Audi spolupracovalo se společností Falken na nové lepivější sadě pneumatik o rozměru 235/35 pro 19palcová kola.

Kromě silnějších brzd získala přední náprava nové čepové ložisko na vzpěře MacPherson a tužší vahadla. Německá luxusní značka tvrdí, že S3 je nyní ostřejší než kdykoli předtím, což potvrzuje i evoluce progresivního řízení a přeladěné tlumiče.

Odhalení vylepšených vozů Audi

Úplné odhalení se plánuje na konec letošního roku, kdy Audi představí celou modernizovanou rodinu A3. Logicky by měla nabídka motorů kopírovat nabídku nedávno představeného faceliftu VW Golf.

Vylepšení se dočká také model RS3, která pravděpodobně získá více výkonu z pětiválcového motoru, aniž by se musela uchýlit k elektrifikaci. Ingolstadtská značka naznačila, že by motor 2,5 TFSI mohl být nastavený tak, aby poskytoval výkon vyšší než současných 401 koní (394 koní v Evropě).

Zdroje: motor1, TowPoint