Vodíkové přídavné spalování pro hypersonické lety

Evropský vývojář hypersonického dopravního letadla Destinus poprvé vzlétl s prototypem vybaveným přídavným spalováním na vodíkové palivo

Evropský vývojář hypersonického dopravního letadla Destinus poprvé vzlétl s prototypem vybaveným přídavným spalováním na vodíkové palivo.

Vývojářská společnost Destinus

Společnost Destinus vznikla v roce 2021 a jejím cílem má být vývoj dvou osobních letadel na vodíkový pohon. Tyto letadla mají být schopné letět hypersonickou rychlostí. Jejich první letoun by mohl přepravit 20 – 100 cestujících na vzdálenost až 7 500 km. Uvedení prvního letounu do provozu se plánuje na konec tohoto desetiletí.

Společnost se sídlem ve Švýcarsku, která má své pobočky také ve Španělsku, Německu a Francii, dosud postavila dva bezpilotní prototypy Jungfrau (Destinus-1) a Eiger (Destinus-2), aby vyzkoušela návrhy a systémy budoucích hypersonických letadel.

Testování hypersonických letounů

Na letoun Jungfrau jsou namontované vodíkové přídavné motory a minulý týden poprvé vzlétl z letiště poblíž Mnichova v Německu.

Zatím proběhlo několik letů s několikanásobným zapálením přídavného spalování na vodíkové palivo, přičemž Jungfrau dosáhl rychlosti přibližně 250 km/h, aby se demonstrovala funkčnost a účinnost přídavného spalování.

Společnost se sídlem ve Švýcarsku, která má své pobočky také ve Španělsku, Německu a Francii, dosud postavila dva bezpilotní prototypy Jungfrau (Destinus-1) a Eiger (Destinus-2)
Testování modelu Destinus Eiger

Destinus tento let označil za „obrovský krok vpřed ve vývoji pokročilých pohonných systémů na vodíkový pohon pro nadzvukové lety“.

Mikhail Kokorich, zakladatel a generální ředitel společnosti Destinus, uvedl: „Úspěšný let s vodíkovými přídavnými spalovači demonstruje potenciál budoucích vysoce výkonných pohonných systémů. Tyto systémy mají vysokou účinnost a snižují emise uhlíku v rámci cíle společnosti Destinus vyvinout hypersonické letouny poháněné vodíkem.“

Přídavné spalování

Přídavné spalování vzniklo ve vlastní režii tvůrců aditivní výrobou. Letouny si vyzkoušely pozemní testování na zkušebním místě pohonu společnosti Destinus ve švýcarském Payerne.

Přídavné spalování vytváří v proudovém motoru větší tah tím, že do proudu výfukových plynů turbíny vstřikuje další palivo, v tomto případě vodík. Zvýšený tah generovaný přídavným spalováním umožňuje letadlům dosahovat vyšších rychlostí a stoupavosti. Obvykle se používá ve stíhacích letounech k dosažení nadzvukových rychlostí.

Destinus uvedl, že konstrukce jeho vodíkového přídavného spalování je podobná spalovací komoře ramjetu, takže tento test je zásadním krokem k vývoji vodíkového ramjetu. Společnost má v úmyslu použít ramjet na kapalný vodík k urychlení svých letadel na hypersonické rychlosti.

Třetí prototyp Destinus-3

Inženýři společnosti Destinus pracují na třetím prototypu Destinus-3, který se má stát prvním nadzvukovým vodíkovým letadlem na světě. Společnost plánuje odhalit Destinus-3 na pařížském leteckém veletrhu tento měsíc a poprvé s ním vzlétnout v roce 2024.

Zdroje: aerospacetestinginternational, TowPoint