Lucid Air Pure – drahý, ale příjemný

Elektrický luxusní sedan Lucid Air zaujal už při svém uvedení na trh před 18 měsíci. Nová verze Air Pure pro rok 2023 je další variací na stejné téma. Pure je dnes nejlevnějším modelem Lucid se základní cenou 89 050 dolarů (2 miliony Kč) včetně dodávky.

Jednou z prodejních výhod modelu Air je jeho vysoký dojezd. Přičemž u dražšího modelu Air Grand Touring AWD je dojezd na 19 palcových kolech hodnocen na neuvěřitelných 825 km – nejvyšší dojezd ze všech elektromobilů, které jsou dnes na trhu. Byli jsme zvědaví, jak si Air povede s menší baterií a o něco nižší specifikací.

Menší baterie, ale stále rychlá

Kupující základního modelu Pure si mohou vybrat mezi pohonem zadních nebo všech kol a 19 nebo 20 palcovými koly. Verze s pohonem všech kol je vybavena dvojicí motorů o výkonu 480 koní a točivém momentu 686 N.m. Air Pure s pohonem všech kol (20 palců) dojede podle odhadců EPA 615 km z 92 kWh akumulátoru.

V testu reálného dojezdu na dálnici při rychlosti 120 km/h ujel tento Air Pure 500 km při zjištěné účinnosti 20,9 kWh/100km. To se liší od informací zprostředkovaných EPA, která udává dojezd 17,3 kWh/100km. Air Grand Touring ujel ve stejném testu 660 km.

Několik škrtů u modelu Lucid Air Pure

Dvoumotorový Air Pure se nemůže zcela vyrovnat zrychlení ostatních modelů Air, ale z šokující rychlosti se stal pouze překvapivě rychlý. Naměřili jsme 3,5 sekundy z nuly na sto oproti 3 sekundám u modelu Touring a pouhým 2,6 sekundám u verze Dream Edition Performance. Na čtyřmístný sedan vážící více než 3 tuny je každý z těchto výsledků pozoruhodný. Kupující Air Pure by měli být s výkonem svého vozu nadmíru spokojeni.

Proti výbavě Touring, která je dalším stupněm v nabídce Lucid Air, obětuje Pure možnost prosklené střechy, elektrického otevírání a zavírání předního kufru, chlazených předních sedadel, kůží potaženého volantu a vyhřívaných předních stěračů. Počet elektricky ovládaných předních sedadel se sníží ze 14 na 12 poloh a z automatické klimatizace se odečte jedna zóna – ze čtyř na tři.

Nic z toho nepředstavuje velkou oběť. Jediné, co jsme postrádali, byla prosklená střecha, kterou jsme měli v předchozích testovaných modelech Air. Díky pevné střeše je nízká kabina tmavší a subjektivně působí těsněji a stísněněji – zejména pro větší cestující. Bez ohledu na velikost se však každý cestující na předním sedadle musí naučit otáčet a přikrčit se na svém sedadle, aby si nenarazil hlavu do velmi zkoseného sloupku čelního skla.

2023 lucid air pure awd
Lucid Air Pure – detail

Uvolněný a klidný Lucid Air Pure

Jakýkoli Lucid Air je stále radost řídit. Dobře vyvážený a klidný s ostrými, sportovními reakcemi, které se snoubí s vynikajícím naladěním podvozku a tlumením, které eliminuje jakékoli dodatečné kmitání. Díky tomu se tento 2 300 kg vážící vůz překvapivě snadno proplétá zatáčkami.

K pocitu luxusu přispívá tichý exteriér a interiér tvořený neobvyklými látkami, které přispívají k pocitu uklidňujícího klidu. Derek Jenkins, viceprezident pro design společnosti Lucid, popsal Air jako „neřvavý vůz“. „Řvavý“ je britský termín, který znamená, že na sebe upozorňujete. Air je zvenčí skutečně tichý, ačkoli jeho nízká výška, hladké linie a ultratenké lampy udrží pozornost, jakmile si ho někdo všimne.

Uvnitř měl náš Air Pure interiér Mojave PurLuxe. Jeho nejvýraznějším prvkem je šedá tvídová tkanina použitá na palubní desce i jinde. Je to neobvyklá, decentní volba a opravdu funguje. Po vstupu dovnitř působí pozice řidiče vpředu s vytaženýma nohama sportovně. Nicméně cestující na zadních sedadlech mají k dispozici prostory pro nohy v podlaze, které odpovídají prohlubním v podlaze pod akumulátorem. Díky prohlubni v podlaze nesedí cestující na zadních sedadlech s nohama nahoře, jako je tomu u modelů Air v nejvyšší výbavě s baterií s nejvyšší kapacitou. Dlouhé cesty jsou zde pohodlnější.

Režim s jedním pedálem

Generální ředitel společnosti Lucid Peter Rawlinson byl před deseti lety hlavním inženýrem modelu S od společnosti Tesla. V kokpitu se mísí ozvěny Tesly v podobě velké středové obrazovky s pouze několika pevnými ovladači vybraných funkcí. Menší sekundární obrazovka pro ovládání kabiny se může zasunout do přístrojové desky, čímž získá čistší vzhled.

Pokušením pro konstruktéry moderních elektromobilů je umístit co nejvíce ovládacích prvků do obrazovky, a snížit tak počet mechanických spínačů, knoflíků, ovladačů a posuvníků, které je třeba konstruovat. Někteří naši redaktoři preferují režim jízdy s jedním pedálem, zatímco jiní se ho štítí – takže pokaždé, když jsme měnili testovací řidiče, museli jsme najít režim jízdy s jedním pedálem pohřbený o několik obrazovek níže v nastavení jízdy.

2023 lucid air pure awd
Lucid Air Pure

Námi testovaný vůz Lucid Air Pure AWD z roku 2023 měl základní cenu 94 550 dolarů (2,1 milionu Kč), což je o 5500 dolarů (120 000 Kč) více než vůz se zadním pohonem, protože má navíc motor umístěný vpředu a poloaktivní tlumiče. Testovaný vůz měl za rozšířenou výbavu o 20palcová kola, která tlumí dojezd ze 650 na 610 km. Třemi dalšími prvky výbavy byly aktivní jízdní asistent DreamDrive Pro a prostorové kamery (220 000 Kč), audiosystém Surreal Sound Pro (90 000 Kč) a krásný šedomodrý lak Fathom Blue Metallic (22 000 Kč). Celkově cena vozu činila 111 550 dolarů (2,5 milionu Kč).

Jaký je verdikt?

Lucid Air Pure tak zůstává pevně v horní vrstvě luxusního spektra a rozšiřuje nabídku produktů společnosti jen nepatrně. V době, kdy se zdá, že celý trh chce vozy SUV, je pro společnost imperativem co nejdříve uvést do výroby svůj druhý model, elektrické SUV Gravity. Vzhledem k tomu, že prodeje Airu jsou nižší, než se před několika lety předpokládalo, vrací se nyní Lucid ke studni, aby získal další kapitál: 3 miliardy dolarů, převážně od saúdského veřejného investičního fondu. Je poněkud ironické, že tato investiční společnost financovaná ropou nyní kontroluje většinu akcií společnosti Lucid.

Založit automobilovou společnost, která dlouhodobě přežije, je skutečně velmi těžké. Zatím se zdá, že se to v posledních desetiletích podařilo pouze společnosti Tesla. Ať už je konečný osud společnosti Lucid jakýkoli, Lucid Air je výjimečný elektromobil: stylový, pohodlný, luxusní a rychlý. Dokonce i ve formě Pure.

Zdroj: caranddriver, Vapol