Startup Solertix koupila společnost FuturaSun

Italský výrobce fotovoltaiky FuturaSun koupil výzkumný startup Solertix, který se zaměřuje na výzkum technologie perovskitových článků

Italský výrobce fotovoltaických článků FuturaSun koupil výzkumný a vývojový startup Solertix, který se zaměřuje na výzkum technologie perovskitových článků.

Vývojářský startup Solertix nyní patří FuturaSun

Startup Solertix začínal na Římské univerzitě v jejím centru pro organickou solární energii (CHOSE). Centrum se zaměřuje na výzkum fotovoltaických článků třetí generace. Společnost FuturaSun uvedla, že plánuje zdvojnásobit počet pracovníků ve startupu s cílem vyvinout stabilní, komerčně životaschopný perovskitový produkt. Cena nákupu zatím není známá.

Startup Solertix začínal na Římské univerzitě v jejím centru pro organickou solární energii (CHOSE)
Startup Solertix vznikl na univerzitě v Římě

„Perovskit se stane budoucností vysoce účinné fotovoltaiky,“ řekl Alessandro Barin, generální ředitel společnosti FuturaSun. Dále dodal: „A v tomto specifickém segmentu výzkumu a vývoje jsme si nemohli dovolit nebýt klíčovými hráči a nespolupracovat s těmi, kteří se věnují vědeckému výzkumu na nejvyšší akademické úrovni.“

Budoucnost tandemových perovskitových článků

Tandemové perovskitové články jsou v solárním fotovoltaickém průmyslu žhavým tématem, o němž výzkumné ústavy a společnosti hovoří jako o „budoucnosti“ FV článků. V laboratorních podmínkách se ukázalo, že perovskity nabízejí výrazně vyšší účinnost než články na bázi křemíku.

Britští výzkumníci z Oxford PV minulý týden uvedli nový světový rekord v účinnosti 28,6 % u článku komerční velikosti. Korejský výrobce solárních článků Qcells nedávno oznámil investici 100 milionů dolarů do pilotního závodu na výrobu perovskitů.

Společnost FuturaSun uvedla, že perovskit má potenciální výhody jak pro výzkum a vývoj, tak pro průmyslovou výrobu
Perovskitové solární články mají podle FuturaSun potenciál do budoucna

Pokud jde o články nekomerční velikosti, úroveň účinnosti v současnosti drží tým saúdskoarabské univerzity s účinností 33,2 %.

Společnost FuturaSun uvedla, že perovskit má potenciální výhody jak pro výzkum a vývoj, tak pro průmyslovou výrobu. Kromě vyšší účinnosti, která je způsobená tím, že materiál je schopný absorbovat širší rozsah světelného spektra, je také relativně jednoduchý na syntézu. Lze jej také vyrábět metodou tisku, což může snížit průmyslové náklady.

Nestabilní materiál a rozšíření výrobních kapacit

Materiál je však velmi nestabilní a dosud se efektivně nevyráběl v průmyslovém měřítku. Perovskit má tendenci rychle degradovat, pokud je vystavený působení přírodních vlivů.

Společnost nedávno oznámila rozšíření výrobních kapacit v Evropě a Číně. Minulý měsíc představila plány na výstavbu závodu na výrobu solárních článků o výkonu 10 GW v čínském městě Chuaj-an, což představuje investice ve výši 163 milionů dolarů. V březnu rovněž oznámila plány na výstavbu 2GW továrny na výrobu modulů v italském městě Cittadella.

Zdroje: pv-tech.org, Vapol