Ineos Grenadier 2024: 6 myšlenek o modelu

Strávil jsem nějaký čas s vozem 2024 Ineos Grenadier během jarního srazu Asociace automobilových médií 2024 Midwest. Je to jedinečný stroj. Úspěšně zprostředkovává jízdní zážitky klasického SUV se všemi jeho výhodami i nevýhodami a zároveň přináší moderní ergonomii. A samozřejmě vypadá úžasně. Zde je stručný přehled našich názorů na terénní vůz, když je na silnici.

1. Ineos Grenadier vypadá opravdu skvěle

Ano, Ineos vypadá jako Defender a třída G. Přesněji řečeno jako právně odlišná verze z Grand Theft Auto, aby se předešlo případným žalobám ze strany britských nebo německých automobilek. Ale naprosto to funguje. A velkou měrou se na tom podílí prostě to, že vypadá opravdu dobře, s pěknou směsicí vážně míněných historických a moderních designových prvků.

Má skutečné dešťové svody nad dveřmi a je to naprostá cihla v podstatě bez jakýchkoli vzduchových clon nebo jiných ústupků ve snaze zlepšit spotřebu paliva. Má ale také parádní reliéfní loga na kapotě a decentní, ale pozoruhodné detaily, jako jsou zaoblené rámy oken a ramenní linie, která vede od předních blatníků k zadním. To vše podtrhuje působivá kvalita zpracování, která je patrná z mezer mezi panely a jejich lícování. Kromě tvarů mu k tomu pomáhají i celkově úhledné rozměry a proporce ze staré školy, díky nimž skutečně vyniká jako neoklasický vůz tak, jak to dokáže jen třída G.

2. Spousta promyšlených detailů

Ať už je využijete v plné míře, Ineos Grenadier disponuje působivým množstvím drobných prvků pro jízdu v terénu a nad zemí. Přesněji řečeno, montáže příslušenství pro zmíněné aktivity. Do odolného plastového obložení dveří a zadních čtvrtí jsou úhledně integrované kolejnice. Do těchto kolejnic namontujete nejrůznější věci, jako jsou lopaty, tažné desky a další. Ve střeše jsou velká praktická madla, která usnadňují přístup k čemukoli uloženému na střeše Grenadieru. A ve výklencích nad dveřmi jsou zastrčené předpřipravené konektory pro napájení světel. Jsou připojené k pomocným spínačům v kabině, které mají nesmírně uspokojivou činnost a zvuk, přímo na úrovni pomocných spínačů Ford. A pak jsou tu základní prvky. Dělená křídlová brána, která udržuje celkovou vzdálenost otevírání menší, a vysoký, krabicovitý nákladový prostor s gumovými potahy pro přepravu spousty špinavých věcí.

Ineos Grenadier

Jsou tu také všechny odkryté matice a šrouby uvnitř i venku, malé kryty spínačů a kostičkované panely v interiéru, které mu skutečně dodávají účelný, robustní dojem. Je to sladké.

3. Interiér vozu Ineos Grenadier je velmi pohodlný

Po jízdě v klasickém Defenderu jsem se obával, jaká bude pozice za volantem ve voze Ineos. Byl jsem příjemně překvapený. Palubní deska na straně řidiče se zdá být upravená. To má za následek dobrý prostor pro kolena, zatímco pedály najdeme na zcela normálních místech (nejsou umístěny mezi nohama jako ve starém Defenderu, což vede k pozici v předklonu). Nad hlavou je dostatek místa a na rozdíl od Wrangleru je tu dokonce i místo po stranách. Zajímavé je, že poloha sedadel je pocitově o něco nižší než ve třídě G, čímž se vyhnete pozici vysokého křesla, jakou má Merc. I na zadních sedadlech je hodně místa pro nohy a hlavu, takže jsou skutečně použitelná, s čímž se potýkalo mnoho klasických SUV.

4. Nejstarší a nejnákladnější nové vozidlo na trhu

Už podle některých prvků výbavy Grenadieru jsem věděl, že na silnici budou nutné ústupky, aby se z něj stal tak schopný terénní stroj ze staré školy. Má pevné nápravy vpředu i vzadu. Má řídicí skříň typu recirkulačních kuliček. Sama o sobě je to skříň. A ty skutečně vedou k některým jízdním vlastnostem, které působí starobyleji než, no, dokonce i Wrangler. Tento tvar má za následek neustálý hluk větru, který konkuruje SUV s odnímatelnou střechou, jako je Wrangler a Bronco.

Řízení vozu Ineos Grenadier, které je poměrně pomalé a nemá téměř žádné tendence k centrování, má ve středu šokující mrtvou zónu. Myslím, že za posledních 30 let nikdo nevyrobil žádné auto, které bych řídil a které by vyžadovalo tolik neustálého kličkování v přímém směru. Co se týče pomalého řízení, možná je to tak lepší. Grenadier s velkým náklonem karoserie a velkorysou výškou asi není něco, co by se mělo bičovat v zatáčkách. Ale když to pomineme, je pohodlný a působí méně naklápěcím dojmem než původní třída G.

Grenadier

5. Motor BMW v jiném voze než v BMW

Překvapivější bylo, jak stará se zdála být pohonná jednotka. Motor a převodovka pocházejí přímo od BMW, což dokazuje jediný nešikovně vypadající prvek výbavy interiéru: elektronická řadicí páka BMW. Motor Grenadier je přeplňovaný řadový šestiválec s označením B58 a v každém BMW s ním je úžasně tichý a plynulý. V Grenadieru slyšíte nejrůznější mechanické zvuky; klouzání, otáčení a klikání všech těch německých součástek, které SUV rozjíždějí. Je to to, co byste čekali od starého pickupu, ne od motoru, který byste našli v řadě 3. Nikdy by mě nenapadlo, že je něco takového možné. Osmistupňová automatická převodovka alespoň zůstává přiměřeně hladká. I zrychlení je pocitově tak akorát. Ineos Grenadier má 282 koní a bylo by dobré mít o něco více. Pak by se ale už tak otřesná kombinovaná spotřeba 14 až 15 mpg (v závislosti na stupni výbavy) mohla ještě zhoršit.

6. Skutečným zákazníkům se budou nevýhody vozu Ineos Grenadier nejspíš líbit

V jakémkoli jiném voze by všechny tyto poznámky o jízdních vlastnostech byly rozsudkem smrti. Byly by naprosto nepřijatelné a prosili bychom lidi, aby si koupili cokoli jiného. Jde ale o to, že přesně takové zážitky Ineos a jeho cíloví zákazníci hledají. Chtějí něco, co nejen vypadá, ale i oprávněně působí jako SUV z doby před více než 30 lety. Výjimkou je lepší kvalita zpracování, ergonomie a trocha moderních technologií.

A Ineos to dokázal. Je to podivně zábavný návrat do minulosti, který navíc skvěle vypadá. A pokud jsou desítky let úspěšných prodejů třídy G nějakým ukazatelem, Ineos pravděpodobně prodá každý kus, který postaví.