USA – 336 GW solární energie do roku 2027

Očekává se, že v USA solární kapacita vzroste z dnešních 129 GW na 336 GW do roku 2027, podle Solar Energy Industries Association a Wood Mackenzie.

Asociace solárního průmyslu (SEIA) a Wood Mackenzie v nové zprávě uvedly, že instalovaná a provozní solární kapacita by se mohla do roku 2027 zvýšit ze současných 129 GW na 335 GW.

Navzdory tomuto rychlému růstu byly projekce pro letošní rok sníženy na 15,7 GW kvůli přetrvávajícím účinkům vyšetřování amerického ministerstva obchodu ohledně porušování antidumpingových opatření ze strany hlavních mezinárodních dodavatelů solárních panelů. Pokračující obavy z mezinárodního obchodu a práce, včetně ujgurského zákona o prevenci nucené práce (UFLPA), by mohly i nadále zpochybňovat dodávky a omezovat nasazení v roce 2023. Plné výhody IRA se nemusí projevit v nasazení nejdříve v roce 2024, uvádí zpráva.

Solární energie představovala 39 % všech nových přírůstků kapacity v první polovině roku 2022. Solární trh v USA nyní představuje asi 4,5 % energetického mixu země. Snad nejvýznamnější změnou zákona o snižování inflace pro solární průmysl bylo dlouhodobé prodloužení investičního daňového kreditu (ITC) na 30 %.

„Zákon o snižování inflace dal solárnímu průmyslu tu dlouhodobou jistotu, jakou kdy měl,“ řekla Michelle Davisová, hlavní analytička Wood Mackenzie a hlavní autorka zprávy. „Deset let investičních daňových úlev je v ostrém kontrastu s jedno-, dvou- nebo pětiletým prodloužením. Tyto odvětví zažilo v posledním desetiletí. Není přehnané říkat, že IRA povede k nové éře pro americký solární průmysl.“

USA - 336 GW solární energie do roku 2027

USA se chystá dosáhnout 336 GW

V pátém čtvrtletí v řadě zaznamenala rezidenční solární energie rekordní nasazení s instalovaným výkonem 1,36 GW. Což je 37% nárůst oproti druhému čtvrtletí roku 2021. To představuje téměř 180 000 rezidenčních zákazníků, kteří si solární energii instalovali v jednom čtvrtletí. Zpráva uvádí, že poptávka zákazníků se stala silná, částečně kvůli výpadkům elektřiny a růstu cen elektřiny. Rezidenční solární instalace mohou v příštím roce mírně klesnout, protože vstoupí v platnost kalifornská politika NEM 3.0.

Komerční solární instalace 336 MW ve druhém čtvrtletí, což je meziročně o 7 % méně. Zatímco se nasadilo 2,7 GW solární energie pro veřejné služby. Což je pokles o 25 % oproti druhému čtvrtletí roku 2021. Rozšíření kapacity a rozšíření ITC a dalších ustanovení v IRA posílila pětiletý výhled Wood Mackenzie o 52 GW (47 %) oproti předchozím projekcím.

Ve srovnání s předchozím výhledem se projekty komunitního zavádění solární energie zvedly o 18 %. Výkonný příkaz prezidenta Joe Bidena přinesl odvětví úlevu, ale většina dodatků pochází z Maine a New Yorku. Tyto dva státy představovaly 72 % přírůstků solární kapacity komunity v první polovině roku 2022. V Maine se projekty Net Energy Billing (NEB), které nejsou zabalené ve státních studiích propojení, spouštějí online rychlým tempem. V New Yorku jsou projekty Community Adder i nadále online, přičemž zůstává zdravý kanál.

Ceny systémů ve druhém čtvrtletí pokračovaly v růstu napříč tržními segmenty, a to především kvůli nárůstu cen modulů. Ceny systému se meziročně zvýšily o 9 % u rezidenčních, o 8 % u komerčních, o 8 % u utilit s pevným nakláněním. A o 13 % u utilitních solárních projektů s jednoosým sledováním.

Zdroj: pv-magazine, Vapol