Transplantační premiéra v USA: muž dostává prasečí ledvinu

Transplantace v Massachusetts General Hospital: Podle nemocnice se pacient zotavuje dobře

Lidské dárcovské orgány jsou vzácné, a proto mají lékaři velkou naději v transplantaci geneticky modifikovaných zvířecích orgánů. Nyní vědci hlásí důležitý krok.

Mnoho lidí po celém světě čeká na dárce orgánů. Poptávka po nich je výrazně větší než nabídka. Zvířecí orgány mají pomoci uzavřít mezeru. To je ta naděje.

Nyní lékaři z USA hlásí pokrok: poprvé se mohla prasečí ledvina upravená genomem transplantována živému pacientovi. Jde o důležitý milník na cestě k lepší dostupnosti orgánů pro pacienty, píše Massachusetts General Hospital.

Experimentální operace ledvin

Procedura se uskutečnila 16. března a podle prohlášení trvala asi čtyři hodiny. Americký úřad pro potraviny a léčiva schválil experimentální operaci jako součást specifického programu pro pacienty s život ohrožujícími chorobami.

Pacientem je 62 letý muž s terminálním onemocněním ledvin. Loni mu prý začala selhávat transplantovaná ledvina. Lékaři pak navrhli transplantaci geneticky modifikované prasečí ledviny. ,,Viděl jsem to jako příležitost nejen pomoci sobě, ale také dát naději tisícům lidí, kteří potřebují transplantaci, aby přežili,“ řekl podle prohlášení. Nemocnice hlásí, že pacient se zotavuje dobře a očekává se, že jej již brzy propustí domu.

Transplantační premiéra v USA: muž dostává vepřové ledviny
Prasečí ledvina na ledu

Nutná genetická modifikace

Jen v USA čeká na dárce orgánu více než 100 000 lidí, uvádí prohlášení s odvoláním na organizaci United Network for Organ Sharing. V průměru by jich každý den zemřelo asi 17. Říká se, že ledviny jsou nejčastěji požadovaným orgánem pro transplantaci. V příštích letech se také očekává velký nárůst onemocnění ledvin v konečném stádiu.

Jedním z problémů transplantací zvířecích orgánů je to, že jsou obvykle okamžitě odmítnuty lidským tělem. Aby se tomu zabránilo, orgány zvířat se tak geneticky manipulují. V aktuálním případě ledvina pocházela z prasete s 69 genetickými modifikacemi. Prasečí geny se tak následně odstranily a staly se nahrazeny lidskými geny.

,,Skutečným hrdinou je dnes pacient,“ řekl Joren Madsen, ředitel transplantačního centra. ,,Úspěch této přelomové operace, která byla kdysi považována za nepředstavitelnou, by nebyl možný bez jeho odvahy a ochoty vydat se na cestu na nové lékařské území.“

Ve světě probíhá mnoho výzkumů v oblasti transplantací zvířecích orgánů – tzv. xenotransplantace. Loni se například týmu podařilo transplantovat prasečí ledvinu do těla mrtvého muže. Proběhly i pokusy s prasečími srdíčky.