Audi TT RS Iconic Edition 2022 recenze

Na Instagramu designového domu automobilky GM (General Motors) je v době Dne díkůvzdání k vidění koncept sedanu Buick.

Stojí 2 a půl miliónů korun, ale nové Audi TT RS Iconic Edition má na své straně exkluzivitu. Ve Velké Británii se totiž objeví pouze 11 exemplářů.

Speciální verze TT RS s názvem Iconic Edition

Audi odhalilo novou speciální verzi svého modelu TT RS. Jmenuje se Iconic Edition a velkou změnou je dramatický aerodynamický paket, který ji odlišuje od méně obvyklých variant TT RS.

Tyto změny začínají hned vpředu hlubokým předním splitterem. Dále přední nárazník dostal na obou okrajích dvojici bočních prolisů, zatímco každý z bočních otvorů pro přívod vzduchu má uvnitř další lopatky, které pomáhají účinněji usměrňovat vzduch. Vzadu se nachází hluboký splitter a velmi velké pevné zadní křídlo z uhlíkových vláken, což si připomenete při každém pohledu do zpětného zrcátka. Audi uvádí, že všechny tyto doplňky pomáhají zvýšit přítlak ve srovnání s ostatními verzemi TT RS.

Všechny modely Iconic jsou lakované šedou barvou Nardo
Audi TT RS

Všechny modely Iconic jsou lakované šedou barvou Nardo. Avšak 20 palců široká kola, brzdové třmeny, přední mřížka, boční prahy a označení jsou kontrastně černé. Jemný nápis „Iconic Edition“ je umístěný na zadních kouřových bočních oknech.

Interiér a další úpravy

Uvnitř má Audi TT i nadále jednu z nejlépe navržených kabin na trhu. Nejenže vypadá báječně, ale toho dosáhly i chytré prvky, jako je integrace ovládání klimatizace do ovladačů ve výdeších ventilace. Dokonce i ve dveřních výdeších jsou umístěné ovladače vyhřívaných sedadel.

V kabině se mísí šedá kůže Nappa a černá Alcantara, zatímco akcenty, jako je prošívání a označení na opěradlech sedadel, jsou vyvedené ve žluté barvě
Interiér

Aby se dala vyzdvihnout edice Iconic, rozšířili vývojáři exkluzivní nabídku Audi o několik jedinečných povrchových úprav pro téměř všechny povrchy. V kabině se mísí šedá kůže Nappa a černá Alcantara, zatímco akcenty, jako je prošívání a označení na opěradlech sedadel, jsou vyvedené ve žluté barvě. Volič převodovky je zakončený číslem výroby pro každý model.

Pod kapotou

Po mechanické stránce se Audi TT RS Iconic Edition nijak neliší od ostatních modelů řady TT RS Experience. To znamená, že výkon dodává 2,5l pětiválcový přeplňovaný motor o výkonu 394 koní a 480 Nm. Výkon je přenášený přes všechna čtyři kola a sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku. Vůz dosahuje zrychlení z 0-100 km/h za 3,7 sekundy. Maximální rychlost je 280 km/h.

Je to motor s velkým charakterem, který působí jako miniaturní verze jednotky R8. Když přepnete automatickou převodovku do manuálního režimu, možná se několikrát přistihnete, jak narážíte na omezovač otáček. A to nejen proto, že zrychlení je tak prudké, ale i proto, že výkon je tak pevný a konzistentní. Nemáte tedy pocit, že by někdy přestal působit. Je to motor, který má pocit, že by snesl více otáček. Při prudké akceleraci se ve výfukovém systému otevírají klapky, které zvukový projev ještě více zdramatizují.

Radost z jízdy

Reálně si nikdo, kdo by s edicí Iconic Edition jezdil po silnici, zvýšení přítlaku nevšimne. Podvozek je však stále takový, že je schopný dosáhnout neuvěřitelného tempa z místa na místo. Trakce v zatáčkách je tak silná, že i na naší mokré testovací trati je třeba vyvinout brutální úsilí, abyste se pokusili začít prolamovat trakci. Jakmile je vůz v zatáčkách zatížený, má spoustu přilnavosti a díky mírně ztíženému vyvážení přídě máte neustále jistotu, že vás nic nepříjemně nepřekvapí, pokud si dovolíte příliš mnoho.

Reálně si nikdo, kdo by s edicí Iconic Edition jezdil po silnici, zvýšení přítlaku nevšimne
Audi Iconic Edition

To sice vytváří účinný nástroj, ale ne příliš poutavý. Řízení je přesné, ale nenabízí mnoho citu a vyvážení není nijak zvlášť nastavitelné. Alpine A110S a zejména Porsche 718 Cayman GT4 jsou mnohem vzrušující a poutavější.

Cena limitované edice Iconic Edition

Možná si říkáte, proč srovnáváme Audi GT4 za 2,3 mil. korun s TT, ale v tomto případě je srovnání oprávněné. Je to proto, že Audi TT RS Iconic Edition stojí neuvěřitelných 2,48 mil. korun – o šest tisíc více než Porsche a téměř o 850 tis. korun více než výchozí cena TT RS. Nezapomeňte, že tento vůz nemá oproti základnímu modelu žádné mechanické vylepšení.

Může se tedy zdát, že je nesmyslně předražený. Avšak faktem je, že všech 11 britských přídělů z limitované série 100 kusů pro celý svět je již prodaných. Zdá se, že Audi zná svůj cílový trh velmi dobře.

Zdroje: autoexpress, Towpoint