Nízkorychlostní elektrická vozidla a integrovaná fotovoltaika

Startup Capsolar z kanadského Quebecu vyvinul solární panel přizpůsobitelný pro nízkorychlostní elektrická vozidla

Kanadský startup Capsolar tvrdí, že jeho flexibilní solární moduly lze přizpůsobit pro nízkorychlostní elektrická vozidla a to bez dalších úprav a zakázkové práce. Panely mají účinnost 21,3 % a spoléhají na solární články s účinností 24 % od amerického výrobce SunPower.

Startup Capsolar z kanadského Quebecu vyvinul solární panel pro aplikace integrované do vozidel.

EV vozidla a integrovaná fotovoltaika

„Solární modul SM–550 společnosti CAPSolar je schopný maximalizovat zachycování sluneční energie v dynamickém prostředí. A to snížením vlivu stínění na jeho výkon. Zároveň je co nejrobustnější a nejlehčí, když je namontovaný na naši konstrukci. Ta se vejde do jakéhokoli nízkorychlostního elektrického vozidla,“ řekl generální ředitel společnosti Samy Benhamza magazínu pv.

Modul má velikost 2 100 mm x 1 320 mm x 25 mm a váží 30 kg. Má účinnost přeměny energie 21,3 %, napětí naprázdno 108,0 V, zkratový proud 6,4 A a faktor plnění 76 %. Lze jej provozovat s maximální teplotou 45°C za jízdy a 55°C při zaparkovaném vozidle.

Panel se opírá o solární články s 24% účinností od amerického výrobce SunPower. Je také vybavený krytem IP67 a kontrolérem MPPT buck. „Samotný solární panel je plně flexibilní. Ale když je namontovaný na naši konstrukci, přizpůsobí se požadovanému tvaru a ztuhne. Strategicky orientované série solárních článků svým uspořádáním pomáhají lépe zvládat různé úhly dopadu a v kombinaci s vícenásobnými bypass diodami máme optimální řízení stínění,“ řekl Benhamza.

Přizpůsobivý modul

Podle výrobce nabízí panel o 70 % vyšší denní energetický výkon při stejném jmenovitém výkonu jako konkurenční produkty. Společnost testovala modul v Montrealu v Quebecu na vozidle klienta. Tvrdí, že dosáhla 17% průměrného prodloužení dojezdu za den, s maximem 26 % ve slunečnějších dnech.

„Ve spolupráci s našimi evropskými strategickými partnery v Belgii jsme vyvinuli patentovaný, plně modulární systém. Tento systém nám umožňuje přizpůsobit naše panely, stejně jako LEGO. A to pro každý typ nízkorychlostního elektrického vozidla bez dalších úprav a zakázkové práce. “ vysvětlil Benhamza.

Capsolar v současné době shromažďuje data, aby lépe určil parametry, které mají největší vliv na výkon vozidla – integrovaný solární modul. „Tato data pak můžeme předávat do regulátoru nabíjení, který navrhujeme, a používat umělou inteligenci k optimalizaci provozních parametrů sledovacího algoritmu MPP,“ uzavřel Benhamza.

Zdroje: pv-magazine, Towpoint