Most v Baltimoru šel k zemi. Narazila do něj nákladní loď Dali

Nákladní loď Dali o délce 289 m v noci ztratila kontrolu nad řízením a poté nabourala do mostu Francise Scotta Keye v Baltimoru

Když si posádka obrovské kontejnerové Dali o délce 289 m, uvědomila, co se děje, bylo už příliš pozdě. Loď se na samém začátku 27denní cesty z přístavu v Baltimoru na Srí Lanku po opuštění přístavu zcela ztratila výkon a řítila se směrem k ikonickému městskému mostu Francise Scotta Keye. Po nárazu kontejnerové lodi šel most v Baltimoru k zemi.

Přímo uprostřed noci

Stalo se to uprostřed noci a posádka na palubě se ponořila do ještě větší tmy, když lodní světla náhle zhasla. Plavidlo plulo jako tělo bez duše, nemělo žádnou elektroniku a hlavně – žádný výkon motoru. Loď unášel proud a nikdo ze členů posádky nemohl zabránit tomu, co mělo následovat. Srážka s baltimorským mostem.

Jak posádka prováděla neúspěšné testy v zoufalé snaze vyřešit problém a obnovit napájení, rozeznělo se několik alarmů. Místní lodivod na palubě lodi vydával rozkazy a říkal posádce, aby kormidlo prudce natočila na levobok a spustila kotvu, aby se loď nepřetočila na pravobok.

Po nárazu kontejnerové lodi šel most v Baltimoru k zemi
Most Francise Scotta Keye v Baltimoru ve státě Maryland

Ačkoli se předpokládá, že se nouzový generátor rozběhl, loď už své motory nikdy znovu nepoužívala. Kapitán lodi musel krátce před 01:30 (05:30 SEČ) vydat signál mayday, kterým varoval úřady, že hrozí srážka.

„Blíží se loď, která ztratila řízení,“ slyšíme úředníka Marylandského dopravního úřadu, jak říká v rádiovém provozu, který byl zaznamenán nedlouho poté. „Dokud to nebudete mít pod kontrolou, musíme zastavit veškerou dopravu.“

Díky rychlé reakci zachránili lidské životy

Marylandský guvernér Wes Moore později oslavil posádku jako „hrdiny“ a uvedl, že jejich rychlá reakce „zachránila životy“, protože úřady dokázaly během dvou minut mezi voláním a srážkou zastavit proud vozidel na mostě.

Nezastavily však to, co se stalo, když Dali narazil do betonového sloupu na mostě dlouhém 2,4 km, který se rychle po částech zřítil do temných, studených vod státní řeky Patapsco.

Pohřešuje se šest dělníků

Šest lidí – všichni pravděpodobně členové silniční čety pracující na mostě – se vzhledem k teplotě vody a uplynulému času považují za mrtvé. Americká pobřežní stráž v úterý pozdě večer uvedla, že dospěla k závěru, že muži zemřeli, a hodlá pozastavit rozsáhlé pátrací a záchranné práce, které komplikovalo chladné a zamračené počasí.

Místní média uvedla, že šest dělníků mělo občanství Mexika, Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru. BBC tuto informaci nezávisle nepotvrdila a obrátila se na konzulární úřady s žádostí o komentář. Všech 22 členů posádky pochází z Indie. Tato země patří mezi významné hráče v celosvětovém námořním průmyslu. Nikdo ze členů posádky neutrpěl vážnou újmu.

Zkáza důležité tepny a následné vyšetřování

Dramatická zkáza mostu v Baltimoru, který se otevře před 47 lety, otřásla mnoha obyvateli města, včetně guvernéra Moora.

„Je to místo, které je běžnou trasou pro dojíždění 30 000 obyvatel Marylandu každý den. Slyšet slova „Key Bridge se zřítil“ je šokující. Je to srdcervoucí,“ řekl pan Moore na úterní tiskové konferenci. „Po více než 47 let je to vše, co známe.“

Co přesně vedlo ke ztrátě energie na palubě Dalího, zůstává nejasné. Jennifer Homendyová, předsedkyně Národní rady pro bezpečnost dopravy, uvedla, že vyšetřovatelé se nyní snaží prozkoumat údaje ze záznamníku cestovních dat.

„Je to důležitá součást našeho vyšetřování,“ řekla a dodala, že prozatím zůstává vyšetřování „o lidech“. „Jde o rodiny a řešení potřeb těch, kteří byli postiženi.“

Reakce místních obyvatel

Když v úterý ráno vyšlo nad Baltimorem slunce, obyvatelé rozmanitých a silně dělnických oblastí v blízkosti mostu vyjadřovali šok nad scénou, do které se probudili.

„Cítil jsem to… Celý dům se otřásl,“ řekl BBC John Flansburg, který bydlí nedaleko vody. „Dnes to nebude dobrý den. Je to velká tragédie.“

Další obyvatelka oblasti Darlene Irwinová uvedla, že poprvé poznala, že jde o problém, když uslyšela „dunění“.

O několik hodin později se jí rozsah zkázy ukázal, když se podívala z okna na řeku Patapsco. Obrovská nákladní loď, která převážela nejméně 3 000 kontejnerů, se zaklínila mezi troskami zříceného mostu.

Značný dopad na lodní dopravu

Zatímco úředníci opakovaně zdůrazňovali, že se nadále soustředí na pátrání po pohřešovaných, odborníci varovali, že incident by mohl mít také značný dopad na přístav Baltimore, jeden z nejrušnějších na východním pobřeží USA.

Marylandský senátor Ben Cardin novinářům řekl, že znovuotevření vodní cesty by se stalo pro americkou ekonomiku „kritické“.

Přístav je klíčovým regionálním centrem pro zboží od oceli a hliníku až po zemědělskou techniku a využívají ho výrobci automobilů včetně General Motors a Honda. Podle údajů marylandské přístavní správy se jen v loňském roce v přístavu odbavilo nejméně 750 000 vozidel.

Zpoždění může trvat klidně i několik měsíců

„To naruší harmonogramy lodí a zatíží manipulační kapacity v jiných přístavech, jako jsou Filadelfie a Norfolk,“ uvedl Mirko Woitzik, globální ředitel zpravodajství společnosti Everstream Analytics, která poskytuje služby v oblasti dodavatelských řetězců. „To by mohlo vést k přetížení a zpožděním, která by mohla trvat i několik měsíců.“

Co na to prezident Biden?

V úterním projevu v Bílém domě americký prezident Joe Biden – který řekl, že po mostě „mnohokrát“ dojížděl mezi svým domovským státem Delawarem a Washingtonem – slíbil, že „pohne nebem i zemí“, aby se most znovu otevřel.

„V reakci na tuto mimořádnou událost vynaložíme veškeré federální zdroje, které potřebují,“ řekl. „A společně obnovíme tento přístav.“ Biden dále dodal, že na tomto přístavu „závisí 15 000 pracovních míst v USA“.

Není to poprvé, co se Dalí zapletla do nehody

Podle internetové stránky Vessel Finder, která slouží ke sledování plavidel, se loď v roce 2016 účastnila jiné kolize v belgickém přístavu Antverpy. Tehdy nikdo nenahlásil žádná zranění ani významné škody.

Když se v úterý setmělo, loď i s nákladem 3 000 kontejnerů zůstala na řece Patapsco, její příď uvízla mezi troskami mostu, který během několika sekund strhla.

Zdroje: bbc, TowPoint