Porsche 911 Carrera GTS – vůz pro závod Le Mans

Porsche 911 Carrera GTS Le Mans Centenary Edition vzdává hold minulým modelům 356 SL a 911 GT1 a oslavuje 100 let závodů Le Mans

Porsche France začátkem tohoto týdne na sociálních sítích zveřejnilo novou příchuť modelu 911. Někteří naznačovali, že by mohlo jít o dlouho očekávaný model ST s příchutí historického dědictví. Ačkoli tomu tak není, Porsche 911 Carrera GTS Le Mans Centenary Edition vzdává hold minulým modelům. A to tím, že obsahuje stylistické prvky z modelů 356 SL a 911 GT1. Jak napovídá dlouhý název, oslavuje 100 let vytrvalostních závodů od jejich prvního ročníku, který se konal 26.-27. května 1923.

Oslava velkolepému závodu v Le Mans

Model Porsche 911 Carrera GTS s retro příchutí, který má být k dostání výhradně ve Francii, se začne prodávat v omezeném počtu 72 kusů. A to na počest 72 let nepřetržité účasti značky na slavném vytrvalostním závodě 24 hodin Le Mans.

Model Porsche 911 Carrera GTS s retro příchutí, který má být k dostání výhradně ve Francii, se začne prodávat v omezeném počtu 72 kusů
Nová edice vznikla na počest výročí 100 let závodu Le Mans

Vůz lze pořídit buď se sedmistupňovou manuální převodovkou nebo s osmistupňovou převodovkou PDK. Všechny vozy mají také bohatý seznam standardní výbavy. Jeho cena by se měla pohybovat okolo 237 819 eur (5 642 000 korun).

Specifikace speciální edice Le Mans Centenary Edition

Speciální model 911 Carrera GTS, který se před pár dny představil u příležitosti klasického závodu Le Mans 2023, nabízí přibližně 30 prvků volitelné výbavy, které jsou součástí standardní výbavy.

Stříbrný lak Le Mans je zcela nový, stejně jako logo "46" jako připomínka čísla, které model 356 SL nosil v roce 1951
Model má nový stříbrný lak a logo 46

Stříbrný lak Le Mans je zcela nový, stejně jako logo „46“ jako připomínka čísla, které model 356 SL nosil v roce 1951. Tehdy vyhrál svou třídu při první účasti Porsche v Le Mans. Lak vznikl po spolupráci Porsche s majitelem 356 SL a také s Rodem Emorym, který na obnově vozu pracoval čtyři roky. Hovoří se o něm jako o modernizované verzi povrchové úpravy modelu 356 SL, protože dostal nový šedý odstín.

Úpravy uvnitř modelu

Co se týče nádherných bočních prolisů, zlatých kol a červených bezpečnostních pásů, ty jsou po vzoru modelu 911 GT1. Tento model triumfoval v Le Mans 1998. Vůz dostal interiér v modré barvě Graphite Blue s křídovými akcenty na volantu a reliéfním uspořádáním trati Le Mans na středové loketní opěrce. Dále uvnitř najdeme nápisy 1923-2023. Porsche France také opatřilo velurem střední části sedadel obepínajících karoserii. Zároveň napsalo celý název speciální edice na boční prahy a na plaketu umístěnou na palubní desce na straně spolujezdce.

Vůz dostal interiér v modré barvě Graphite Blue s křídovými akcenty na volantu a reliéfním uspořádáním trati Le Mans na středové loketní opěrce
Interiér získal barvu Graphite Blue

Carrera GTS Le Mans Centenary Edition je jedním z mnoha regionálních limitovaných modelů, které Porsche v posledních letech uvedlo na trh. A to včetně edice 2023 America Edition, která rovněž vycházela z modelu Carrera GTS, ale ve formátu kabriolet.

Zdroje: motor1, towpoint