Modulární solární řešení pomáhá těžbě přejít na obnovitelné zdroje

Předem sestavené a přemístitelné solární řešení Maverick od specialisty na modulární solární energii 5B se rozvinulo v dalším projektu hybridní obnovitelné energie mimo síť. A to proto, protože dekarbonizace australského těžebního sektoru pokračuje.

Specialista na dálkové napájení Zenith Energy dokončil 16,9 MW nasazení technologie prefabrikovaných solárních panelů Maverick australského výrobce 5B na skládce hlušiny. A to v těžbě zlata v Jundee společnosti Northern Star Resources v západní Austrálii.

Solární projekt, který zahrnuje 342 modulárních plug-and-play jednotek Maverick, je součástí většího projektu hybridní obnovitelné energie v dole Jundee o výkonu 46,6 MW. Ten by měl zajistit asi 56 % energetických požadavků dolu.

Elektrárna, která také zahrnuje 24 MW větrné elektrárny a 12 MW/13,4 MWh bateriový systém ukládání energie, se dodává v rámci 15 leté smlouvy o nákupu obnovitelné energie mimo síť (PPA) se společností Zenith.

Projekt hybridní obnovitelné energie mimo síť

Společnost 5B se sídlem v Sydney uvedla, že se zahájilo zprovoznění solární instalace. Ta brzy umožní integraci nové elektrárny na výrobu čisté energie se stávající elektrárnou na plyn.

Projekt Jundee se stal nejnovějším z řady projektů hybridní obnovitelné energie mimo síť. Ty se zavádějí v těžebních provozech v západní Austrálii.

Společnost Northern Star se také obrátila na obnovitelné zdroje ve svých lokalitách Carosue Dam a Porphyry. Zatímco společnost Liontown Resources začátkem tohoto měsíce uvedla do provozu 95 MW elektrárnu ve svém projektu Kathleen Valley také v oblasti zlatých polí v Západní Austrálii. Těžební operace Tropicana společnosti AngloGold Ashanti a stejnojmenný projekt Bellevue Gold také podepsaly smlouvy o prodeji na projekty hybridní obnovitelné energie mimo síť.

Pravidelným prvkem mezi těmito projekty je systém Maverick společnosti 5B. Dále pak zemní solární pole s až 90 fotovoltaickými panely namontovanými na speciálně navržených rámech. Ty lze rozložit a nainstalovat s minimální lidskou prací. Moduly se orientují ve tvaru harmoniky s náklonem 10 stupňů a elektricky se konfigurují pro rychlou instalaci.

Gerard Major, skupinový manažer kapitálových projektů v Northern Star, řekl, že systém je ideální pro projekt Jundee. A to s technologií umožňující využití nevyužité půdy pro produktivní výrobu solární energie.

„Technologie nízkozemních penetrací jednotek 5B, malá půdorysná plocha a design s vysokou hustotou výkonu nám umožnily využít naši stávající skládku hlušiny. Ta nám otevírá tradičně nevyužitý půdní zdroj pro instalaci čistých obnovitelných elektráren,“ řekl.

Technologie prefabrikovaných modulárních solárních panelů Maverick

Inženýrství za Maverickem také zajistilo 5B jeho dosud největší projekt. Přičemž společnost získala kontrakt na 69 MW od dceřiné společnosti energetického gigantu AES Corporation se sídlem ve Spojených státech.

Projekt, který také zahrnuje 100 MW/400 MWh bateriový systém ukládání energie, se vyvíjí v oblasti náchylné k hurikánům v Portoriku.

Modulární solární řešení pomáhá těžbě přejít na obnovitelné zdroje
Generální ředitel 5B David Griffin

Generální ředitel 5B David Griffin uvedl, že pole Maverick, která jsou namontována na kompozitních ocelobetonových nosnících, jsou navržena tak, aby odolávala extrémním větrům.

„Tato dohoda jasně demonstruje schopnost týmu 5B a naší technologie prefabrikovaných solárních polí 5B Maverick splnit požadavky nejen na rozsah. Ale taky na výkon a náklady našich zákazníků v oblasti užitkových sítí,“ řekl.

Griffin uvedl, že projekt v Portoriku je součástí rostoucího prodejního potrubí. To prudce vzrostlo díky klesajícím cenám modulů, které od ledna dramaticky klesly.

,,Síla našeho potrubí se stále zvyšuje, zejména když ceny modulů klesají,“ řekl. „Vidíme více případů, kdy 5B Maverick poráží single access tracker na základě vyrovnaných nákladů na energii, kde jsou omezeny pracovní síly, pozemky, a náklady na dopravu lidí, vybavení, materiálů a infrastruktury na místo pro projekty jsou výzvou.“