Mini Recharged EV elektrizuje edici Paul Smith z roku 1998

Renomovaný britský módní návrhář Paul Smith se vrátil ke spolupráci s ikonickou britskou automobilovou značkou Mini na elektrifikaci MINI Paul Smith Edition z roku 1998 a přeměnil jej na Mini Recharged.

Vzhledem k tomu, že výrobci automobilů po celém světě usilují o elektrifikaci svých sestav se stále různým stupněm účinnosti, roste souběžně i paralelní trh, protože majitelé automobilů se snaží přeměnit svá oblíbená klasická vozidla na elektrický pohon.

Limitovaná edice

Není překvapením, že s tímto trendem naskakuje řada automobilek a vše uzavírá.

Britská automobilka Mini je nejnovější. Ta znovu objevila klasiku, a vyzvala slavného britského módního návrháře Paula Smithe, aby proměnil svou vlastní limitovanou edici Mini Paul Smith Edition z roku 1998 na elektromobil bez emisí.

Rok poté, co Smith na autosalonu IAA v Mnichově odhalil Mini Strip – popisovaný jako „radikálně zmenšený, udržitelný koncepční vůz“. Nejnovější Mini Paula Smithe se zdá model Mini Recharged a vrací se k verzi Mini Paul Smith Edition z roku 1998. Ta měla omezení na 1800 vozidel.

„Tři věci dokonale popisují tento vůz: kvalita, udržitelnost a funkčnost,“ řekl Paul Smith. „Tohle auto také respektuje minulost. Když se nastěhujete do bytu své staré tety, z respektu nezměníte všechno, ale uděláte nějakou modernizaci.“

Nový Paul Smith Mini Recharged připomíná původní verzi z roku 1998 se stejnou jasně modrou barvou založenou na přepínači převzatém z jedné z Smithových oblíbených košil. Zatímco limetkově zelená krabice na baterie připomíná barevnou paletu 90. let.

zadní mini nabitý paul smith, Mini Recharged EV elektrizuje edici Paul Smith z roku 1998
Zadní mini

Stejně jako Mini Strip demonstroval radikálně redukovaný a udržitelný koncept vozidla, tak to dělá i Mini Recharged s odizolovaným zadním interiérem bez ozdobných dílů. Takže karoserie zůstala s holou a neobnaženou podlahovou vanou a rustikálními koberečky z recyklované pryže.

Kromě použití materiálů šetřících zdroje Smith také odstranil celé přístroje a nahradil je jednoduchým magnetem vedle volantu pro umístění chytrého telefonu. Ten kromě rychloměru nahrazuje téměř všechna stará tlačítka a funkce na přístrojové desce edice Paul Smith z roku 1998.

Koncept vozidla

detail mini nabité paul smith pomlčka, Mini Recharged EV elektrizuje edici Paul Smith z roku 1998
Detail mini

„Udělali jsme auto z 90. let minulého století, které se má stát pro dnešek zcela relevantní,“ řekl Smith. Ten také navrhl Mini Recharged s volantem, který lze zcela vyjmout. Což prý usnadňuje nastupování a vystupování z auta, ale také jako „jazyk“. Vtípek ve tváři symbolizující typický důvtip Paula Smithe.“

„Nápady nejsou nikdy problém, najdete je všude. Úkolem je je implementovat. Tady to fungovalo. Sen se stal skutečností,“ řekl.

Inženýři z týmu „Recharged Heritage Limited“ společnosti Mini pomohli tento sen uskutečnit. A přeměnili klasický model s vnitřním spalováním (ICE) z roku 1998 na vozidlo bez emisí díky motoru o výkonu 72 kW.

Mini Recharged od Paula Smithe se stane k vidění na Salone Del Mobile 2022 v Miláně. Ten se má konat mezi 7. a 12. červnem, v rámci „salonu Paula Smitha“. A má se navrhnout v nápadných barvách vozu.

Prezentace Mini Recharged od Paula Smithe navíc poslouží také jako vhodná scéna pro diskusi mezi Sirem Paulem Smithem a Oliverem Heilmerem, vedoucím Mini Design. Zaměřenou na udržitelné přístupy k automobilovému designu.

Zdroj: thedriven, Vapol