Amber Electric zahajuje zkušební obousměrné nabíjení e-mobilů

Australská agentura pro obnovitelné zdroje energie (ARENA) uvalila finanční prostředky ve výši 74 mil. Kč nově vznikajícímu maloobchodnímu prodejci Amber Electric. A to na vyzkoušení služeb chytrého nabíjení elektromobilů (EV) a služeb pro přenos do sítě (V2G) u rezidenčních zákazníků.

Dvouletá zkušební verze za 180 mil. Kč umožní 1 000 zákazníkům v ACT, Novém Jižním Walesu (NSW), Queenslandu, Jižní Austrálii a Victorii proměnit svá elektrická vozidla na „baterie na kolech“. Odstartuje v polovině roku 2025.

Amber Electric buduje software potřebný k tomu, aby elektromobily mohly provádět obousměrné nabíjení. A plánuje instalaci 100 chytrých nabíječek a 50 nabíječek V2G do domácností některých účastníků, ale majitelé domů si ponechají plnou kontrolu nad svými zařízeními. 

„Se zrychlujícím se nástupem elektrických vozidel v Austrálii tento projekt vyvine a demonstruje nové způsoby, jak spotřebitelům uvolnit hodnotu ze svých spotřebitelských energetických zdrojů a usnadnit větší využívání obnovitelné energie,“ řekl generální ředitel ARENA Daren Miller. 

Nejlevnější, největší možnost uložení: ARENA

ARENA říká, že elektromobily by mohly být „největším a nejlevnějším potenciálním úložným zdrojem“ při přechodu na energii. 

„Příplatek za krátkodobé kapitálové náklady za umožnění V2G (DC V2G) se odhaduje na přibližně 580 Kč/MWh, neboli 6 % současných nákladů na velkoobjemové baterie jednoduše na MWh,“ uvádí studie V2G podporovaná ARENA.

„Základem této cenové výhody je, že náklady na aktivaci V2G představují pouze okrajové zvýšení nákladů na instalaci nabíječky podporující V2G. Baterie se dodá s autem.“

Generální ředitel Amber Dan Adams říká, že technologie V2G a chytrého nabíjení by mohly být průlomové pro australský energetický sektor.

„Tato technologie představuje transformační skok pro skladování energie v Austrálii a energetický systém jako celek. Integrací elektrických vozidel do sítě a velkoobchodního trhu s energií můžeme snížit náklady pro spotřebitele a zároveň urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie,“ řekl. 

„Naši zákazníci budou moci přímo konkurovat velkým uhelným a plynovým generátorům pouhým chytrým nabíjením a vybíjením jejich EV baterie. Tato inovace nejen posiluje naši energetickou infrastrukturu, ale je také v souladu se závazkem k udržitelné budoucnosti.“

Amber Electric dává svým zákazníkům přímý kontakt s velkoobchodními cenami. Což znamená, že mohou těžit z využívání vlastní energie, když jsou spotové ceny nízké, a zpětného prodeje, když jsou ceny vysoké.

Program se však omezil na majitele vozů Nissan Leaf EV a Mitsubishi Outlander s plug in hybridy. Jsou jediní s technologií Chademo, která umožňuje V2G. Většina ostatních EV používá nabíjecí architekturu CCS, která zatím nemá protokoly V2G.

Amber Electric zahajuje zkušební obousměrné nabíjení elektromobilů

Politické zpoždění

ARENA očekává, že projekt má informovat politiku v celé Austrálii a povzbudí ostatní účastníky průmyslu k testování obousměrného zpoplatnění. 

Zpráva V2X zjistila, že V2G se musí stát národní prioritou, vzhledem k nízkému nákladovému potenciálu EV jako zdroje úložiště a kvůli naprosté absenci Austrálie ve vývoji mezinárodních norem a v procesech certifikace produktů pro zásobovací zařízení EV.

„Síťové tarify mohou vytvořit nebo zlomit V2G. Sítě by měly spolupracovat na vývoji více tarifů podporujících V2G, aby signalizovaly národní soudržnost zúčastněným stranám mezinárodního dodavatelského řetězce. Nejvýhodnějšími současnými cenovými ujednáními jsou tarify za obousměrnou síťovou podporu,“ uvádí zpráva. 

,,V2G je nejcennější, když je vystaven velkoobchodním dohodám o okamžitém předávání.“

ARENA se stala obviněna z propagace magického myšlení kolem V2G. Přičemž spoluzakladatel Greenergenic Riccardo Pagliarella se zaměřil na odhad příjmů agentury V2G na začátku tohoto roku ve výši až 280 tis. Kč za EV. Řekl, že uvádění takových tvrzení bez jakýchkoli základních standardů nebo zásad dostupných na trhu je pro spotřebitele zavádějící.

Jiní mezitím naznačují, že obousměrné nabíjení by mohlo být umíráček pro virtuální elektrárny (VPP).

Tim Washington, spoluzakladatel a generální ředitel jedné z největších australských služeb nabíjení elektromobilů, Jetcharge, řekl, že většina Australanů neudělá další krok k účasti na VPP, pokud mají autobaterii, která dokáže dělat stejnou práci.