CATL představuje novou baterii Qilin EV

Čínský gigant na výrobu baterií a partner Tesly CATL představil třetí generaci své technologie baterií typu cell-to-pack (CTP), o které pak společnost tvrdí, že dokáže dodat „1 000 km vánku“ a může se pochlubit bezmála i rychlým nabíjením za 10 minut, a to s neuvěřitelnými specifikacemi.

Společnost Contemporary Amperex Technology Co. Ltd., v západních kruzích známější jako CATL, oznámila tak uvedení své nejnovější baterie pro elektromobily, Qilin. O které společnost tvrdí, že má „rekordní“ účinnost využití objemu energie 72 % a její hustota je až 255 Wh/kg – dosažení „dosud nejvyšší úrovně integrace na světě“.

Je schopna dorazit 1 000 km a baterie Qilin – pojmenovaná po legendárním tvorovi v čínské mytologii – údajně nabízí průlomy v základním procesu. Dále pak také v algoritmu a materiálech.

Jako baterie CTP třetí generace CATL Qilin obsahuje kapalinové chlazení, které tak čtyřnásobně zvětšuje plochu přenosu tepla. Zkracuje také dobu regulace teploty na polovinu a podporuje i horký start za 5 minut a rychlé nabíjení za 10 minut.

Specifikace baterie Qilin.  Zdroj: CATL, CATL představuje novou baterii Qilin EV
Specifikace baterie Qilin

1 000 km vánku

Tato chladicí struktura také umožňuje článku rychle vychladnout i za extrémních okolností. Což tak pomáhá zabránit abnormálnímu vedení tepla mezi články. A dosáhnout tak zároveň tepelné stability a bezpečnosti pro všechny chemické systémy baterie, díky čemuž je i kompatibilní s materiály s vyšší hustotou energie.

Nebo, jinak řečeno, baterie CATL Qilin se zdá bezpečnější a odolnější než mnoho stávajících bateriových článků.

Qilin je také o 13 % výkonnější než připravovaná nová technologie baterií 4680 od Tesly. A má také zatím nejdelší dojezd nabízený jakýmkoli tradičním výrobcem.

Očekává se, že začne sériová výroba a na trh se tak dostane v roce 2023. CATL Qilin již získal své první zákazníky. Přičemž čínské start-upy elektrických vozidel Li Auto a Hozon New Energy Automobile již i podepsaly nákup baterie pro svá vozidla.

Zdroj: thedriven, Vapol