Singapur přijme solární předpovědní model

Senzory jako tyto pomáhají SERIS předpovídat sluneční záření

Vědci dokončili roční zkoušku modelu, který počítá předpovědi slunečního záření až 24 hodin předem. Singapurský úřad pro trh s energií nyní plánuje přijmout předpověď slunečního záření. Protože model má průměrnou chybovost pod 10 % pro jednohodinové předpovědi. Singapurský institut pro výzkum solární energie (SERIS) dokončil roční zkoušku modelu, který produkuje předpovědi slunečního záření. Nyní jej začlení do systému energetického managementu městského státu.

SERIS uvedl, že zkouška ukázala, že systém dokáže předpovědět celoostrovní ozáření až jednu hodinu předem, s průměrnou chybovostí menší než 10 %.

Model obsahuje data o ozáření v reálném čase ze senzorů instalovaných na různých místech po celém Singapuru. A lze jej kombinovat se satelitními snímky, daty o počasí a algoritmy strojového učení. Tyto informace se agregují tak, aby poskytovaly nepřetržitou předpověď ozáření v pravidelných intervalech, od pěti minut do 24 hodin předem.

Solární předpovědní model

Singapur přijme solární předpovědní model
Model vytváří předpovědi a živou mapu ozáření Singapuru

Zkouška má podporu singapurského úřadu pro energetický trh (EMA), meteorologické služby Singapuru a Národní agentury pro životní prostředí. EMA nyní plánuje začlenit solární předpovědi modelu do svého systému energetického managementu pro ostrov.

„V tandemu se Singapurským zeleným plánem do roku 2030 a s cílem urychlit singapurskou energetickou transformaci má Singapur za cíl do roku 2030 rozmístit solární kapacitu alespoň 2 GWp,“ řekl generální ředitel EMA Ngiam Shih Chun. „Spolehlivý model solární předpovědi pro předpovídání slunečního záření posílí odolnost a flexibilitu singapurské sítě a zároveň podpoří nasazení další solární kapacity. To výrazně podporuje naše solární ambice a zvyšuje odolnost naší energetické sítě.“

EMA očekává, že někdy v roce 2023 plně začlení solární předpovědi do svého systému energetického managementu. SERIS také vidí potenciál, aby se model rozšířil a aplikoval na větší regiony.

„Předpověď slunečního záření je stále více vyžadována asijskými provozovateli energetických sítí od vlastníků rozsáhlých solárních energetických systémů,“ řekl zástupce generálního ředitele SERIS Thomas Reindl. ,,Vyvinutý model má proto silný potenciál k rozšíření a komercializaci na podporu provozu solárních farem v celém regionu.“

Zdroj: pv-magazine, TowPoint