Hyper Urban Sport: elektrický koncept Nissanu

Nissan není v oblasti elektromobilů žádným nováčkem. Průkopnický hatchback Leaf, který se začal prodávat již v roce 2011 s dojezdem mizivých 117 km, připravil půdu pro záplavu elektromobilů, které nyní přicházejí na trh. Mezi ně patří SUV Nissan Ariya, které v první polovině letošního roku zaznamenalo první prodeje v počtu 5195 kusů. Nyní nám Nissan odhalením velmi hranatě vypadajícího konceptu Hyper Urban dává ochutnat, co můžeme očekávat od designu jeho budoucích elektromobilů.

nissan hyper urban concept
Hyper Urban

Hyper Urban Sport není jediný koncept, který společnost představí

Tento přikrčený, sportovně vyhlížející crossover je jedním z několika konceptů, které Nissan představí před japonským veletrhem mobility v Tokiu na konci tohoto měsíce. Každý z nich bude ve svém názvu používat slovo „hyper“, které má podle automobilky „vyjádřit zvýšené vzrušení, jež má přinést“. Karoserie modelu Hyper Urban je plná agresivních a dramatických řezů. Jako by designér útočil mečem na hroudu hlíny, aby vytvořil tvar konceptu. Díky ostře se svažující linii střechy, obrovským kolům a zavalitému postoji působí Hyper Urban ještě asertivněji.

Koncept sleduje současné designové trendy s celoplošnými světelnými lištami a vpředu i vzadu se složitým vzhledem tvořeným receptivními LED pásy. Přední a zadní nůžkové dveře se teatrálně otevírají k nebi a odhalují kabinu, která je stejně hranatá jako exteriér, plná trojúhelníkových tvarů, podle Nissanu inspirovaných kaleidoskopy, zeleného LED osvětlení a volantu ve stylu jařma. Přední sedadla se prý dají sklopit a překlopit na zadní sedadla, čímž vznikne prostornější interiér připomínající obývací pokoj.

Nissan nezabíhal do podrobností ohledně pohonného ústrojí, ale Hyper Urban je samozřejmě elektrický. Nissan si představuje, že by tento koncept mohl dodávat energii zpět do domácnosti, aby se snížilo zatížení rozvodné sítě a majitelé ušetřili peníze. Společnost zmínila nabíjecí zařízení, které pohání umělá inteligence a může crossover autonomně nabíjet. Nicméně neuvedla podrobnosti o tom, jak by to fungovalo. V konečném důsledku jsou však specifika pohonného ústrojí nepodstatná a Hyper Urban slouží jako úlet fantazie, který předznamenává budoucí designový směr Nissanu. Jen nečekejte, že se nůžkové dveře dostanou do výroby.

Zdroj: caranddriver, Vapol