Koncentrační fotovoltaika pro zemědělské aplikace

Výzkumný tým z univerzity v Íránu, studoval potenciál využití koncentrační fotovoltaiky v zemědělství. A zjistil, že nabízí výhody z hlediska energetického výnosu ale i stínění. A to ve srovnání s konvenční fotovoltaikou. Vyšší náklady je však ale třeba pečlivě zvážit.

Koncentrační fotovoltaika v zemědělství

Vědci z Tarbiat Modares University (TMU) v Íránu zkoumali potenciální využití koncentrační fotovoltaiky (CPV) v zemědělství a taky studovali, jak mohou konkurovat konvenčním fotovoltaickým systémům.

Podle Shivy Gorjiana, příslušného autora výzkumu, „zatímco CPV systémy mohou být zpočátku dražší než konvenční fotovoltaické systémy, jejich vyšší účinnost, ale i potenciální přínosy pro výnos plodin a zejména využití půdy z nich, tak činí slibnou technologii pro použití v zemědělství.“

Technologie použití v zemědělství

Gorjian taky dodal, že používáním CPV systémů je potřeba bezesporu méně půdy k výrobě stejného množství elektřiny jako konvenční fotovoltaický systém. Což tak může způsobit, že agrovoltaické instalace budou mít menší dopad na zemědělství a zaberou především méně půdy.

Koncentrační fotovoltaika pro zemědělské aplikace
Univerzita Tarbiat Modares

Dokument výzkumného týmu „Technologické pokroky a výzkumné vyhlídky inovativní koncentrační agrovoltaiky“, publikovaný v Applied Energy, nastínil tak několik konfigurací systému CPV pro použití v agrovoltaice. Ty se tak již dříve analyzovaly nebo implementovaly.

Výhody použití systémů CPV

Výzkum zdůraznil výhody používání systémů CPV, jako např. schopnost vytvářet mikroklima. Ta prospívají určitým plodinám, a vzniká tak potenciál pro využití v městském prostředí pro pěstování rostlin a zejména zeleniny.

Vědci taky zdůraznili použití sledovacích modulů v systémech CPV, které tak zajišťují, že se stín rostliny pohybuje a nezůstává tak ve stejné oblasti. Vysvětlili také, že optický mechanismus systému CPV může lépe vyřešit problém štěpení světla. A to ve srovnání s konvenční agrovoltaikou.

Výzkumná skupina zahrnovala akademiky z íránské Bu-Ali Sina University, University of Manitoba v Kanadě. Ale i z University of Science and Technology of China (USTC) a Mälardalen University (MDH) ve Švédsku.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint