Elektrické SUV Cupra Tavascan

Společnost Cupra, vlastněná společností SEAT, plně představila svůj druhý plně elektrický vůz a první elektrické SUV Tavascan

Společnost Cupra, vlastněná společností SEAT, plně představila svůj druhý plně elektrický vůz a první elektrické SUV Tavascan. Po loňské předpremiéře si nyní můžeme Cupru Tavascan prohlédnout v celé její kráse.

Specifikace elektromobilu

Elektrické SUV Cupra Tavascan, které má karoserii ve stylu SUV kupé, je v podstatě verzí vozů Volkswagen ID.5, Škoda Enyaq Coupe iV a Audi Q4 e-tron Sportback od společnosti Cupra. Stejně jako tyto modely je založený na platformě MEB koncernu VW. Nicméně jej vývojáři navrhli a vyvinuli ve španělské Barceloně jako emocionální a na řízení orientované SUV.

První elektrické SUV Cupra je o něco delší, širší a nižší než VW ID.5
Cupra Tavascan měří na délku 4 644 mm

První elektrické SUV Cupra je o něco delší, širší a nižší než VW ID.5. Na délku měří 4 644 mm, na šířku 1 861 mm, na výšku 1 597 mm a rozvor náprav má 2 766 mm.

Design a vylepšení vozu

Po stylistické stránce je Cupra Tavascan přímo odvozena od výstavního vozu Tavascan. Ten se poprvé představil na frankfurtském autosalonu v roce 2019. Jeho design se však pro sériovou výrobu trochu změnil. Designový jazyk, který se objevil na modelu Tavascan, se přenese i na budoucí elektrifikované vozy v modelové řadě Cupra.

Vzadu se nachází vysoko posazená zadní světla spojená světelnou lištou a velkým difuzorem
Vzadu jsou vysoce posazená LED světla

Mezi hlavní prvky patří výrazná přední část s nápadnými maticovými LED světlomety s trojúhelníkovým očním podpisem, osvětleným logem Cupra a masivní spodní mřížkou chladiče, atletický boční profil s černým A-sloupkem a dvěma záhyby klesajícími směrem dopředu. Vzadu se nachází vysoko posazená zadní světla spojená světelnou lištou a velkým difuzorem.

Interiér nového SUV

Uvnitř se Cupra Tavascan vyznačuje charakteristickou středovou páteří. Ta podpírá celou palubní desku, štíhlými výdechy vzduchu, multifunkčním sportovním volantem, 15″ centrálním dotykovým displejem. Jedná se o dosud největší displej v modelu Cupra. Ovládá se nově navrženým a vyvinutým rozhraním HMI (Human Machine Interface) a standardně se dodává se sportovními kbelíkovými sedadly.

Displej se ovládá nově navrženým a vyvinutým rozhraním HMI (Human Machine Interface)
Uvnitř se nachází doposud největší displej, jaký kdy Cupra nainstalovala do svého vozu

Automobilka uvádí, že prostor pro cestující je optimalizovaný tak, aby poskytoval „dokonalý komfort“ vpředu i vzadu. Tavascan nabízí také chytré úložné možnosti. Zavazadlový prostor nabízí 540 litrů, což je o něco více než u modelu Q4 e-tron Sportback a o něco méně než u vozů Volkswagen ID.5 a Škoda Enyaq Coupe iV.

Tavascan integruje nejnovější technologie kompatibilní s platformou MEB koncernu Volkswagen. A to včetně pohonného ústrojí, podvozku, konektivity, bezpečnosti a komfortu.

Varianty pohonu modelu Tavascan

K dispozici má být se dvěma výkony: 210 kW (281 koní) a točivý moment 402 Nm pro jednomotorovou variantu Tavascan Endurance RWD a 250 kW (335 k) a 500 Nm pro dvoumotorový model AWD. Model označovaný jako Tavascan VZ zrychlí z 0-100 km/h za 5,6 sekundy.

Obě varianty pohání lithium-iontový akumulátor s kapacitou 77 kWh. Ten umožňuje dojezd podle WLTP 550 km u modelu s pohonem RWD a 520 km u modelu s pohonem AWD. Pro zvýšení účinnosti získal Cupra Tavascan do výbavy také pět různých úrovní rekuperace energie a volitelné tepelné čerpadlo.

Pokud jde o nabíjení, Tavascan se dokáže z 10 na 80 % SoC dostat za méně než 30 minut. K tomu mu pomáhá rychlonabíječka DC s výkonem alespoň 135 kW. Baterie také údajně přidá 100 km dojezdu za pouhých 7 minut.

Asistenční systémy a výroba

Stejně jako jeho protějšky od značek Volkswagen, Škoda a Audi má i Cupra Tavascan ve výbavě sadu pokročilých asistenčních systémů na palubě. A to včetně prediktivního adaptivního tempomatu, Front Assist, Connected Travel Assist, Emergency Assist, Side and Exit Assist, Exit Warning, Remote Park Assist a dalších.

Cupra Tavascan se začne vyrábět v továrně koncernu Volkswagen v čínském Anhui a na trhu se objeví někdy v roce 2024. Ceny zatím společnost nezveřejnila.

Zdroje: motor1, TowPoint