Peru – nejlepší výlety na 4 kolech

Peru

Cestování za méně známými předinckými archeologickými nalezišti, bujnou džunglí a klidnými plážemi vyžaduje v Peru téměř vždy pozemní dopravu.

Proč nepřevzít kontrolu a neurčit tempo svého poznávání Peru tím, že si pronajmete nebo půjčíte auto na velkolepý road trip? Ceny za pronájem auta v Peru stojí sice ve srovnání s autobusovými jízdenkami víc ale možnost udělat si různé zastávky to vykompenzuje.
Než skočíte na cestu do jakéhokoli regionu, mějte na paměti některé zásady silniční etikety v Peru. Provoz ve velkých městech působí chaotický a místní obyvatelé ne vždy dbají na typická pravidla na meziregionálních dálnicích (rychlostní limity, směrovky atd.). Pokud vynecháte jízdu v noci zažijete bezpečný a nezapomenutelným cestovatelský zážitek.

Dobrodružství na jižním pobřeží Peru

Nejlepší trasa pro adrenalinové aktivity – Lima-Nazca; 450 km, počítejte se 2-3 dny.
Když vás ruch hlavního města Peru opustí a zatoužíte po klidné krajině, vyražte na jih! Vydejte se po vyprahlé Panamerické dálnici a projeďte kolem oblíbených míst pro víkendové pobyty, jako je San Bartolo. (Surfaři by měli dát přednost zastávce v Cerro Azul, malém rybářském městečku oblíbeném místními lovci vln.) Po dalších 1,5 hodinách jízdy rozlehlou jižní pouští Peru se po Panamerické dálnici dostanete k jedinečnému pobřeží Paracas.

Jižní pobřeží Peru
Jižní pobřeží Peru

Zastávka v Paracasu vám poskytne příležitost protáhnout nohy při procházce po členitých plážích a pozorovat divoká zvířata – lachtany. Nebo vyražte na výpravnou plavbu lodí k ostrovům Islas Ballestas, kterým se místně říká „Galapágy chudých“. Zde můžete pozorovat tučňáky Humboldtovy. Od tichomořského pobřeží Paracasu je Ica vzdálená pouhou hodinu cesty do vnitrozemí a lemují ji vinařství a výrobci pisků. Jen 10 minut za centrem města se nachází pouštní oáza Huacachina. Přírodní koupaliště je obklopeno velkolepými dunami, takže Huacachina je vyhledávaným místem pro dunové buginy a sandboardisty.

Po celodenním programu plném adrenalinových aktivit nasedněte zpět do auta a vydejte se na poslední zastávku tohoto jižního výletu: Nazca. Při této příležitosti můžete změnit způsob dopravy a zvolit si let šestimístným letadlem nad tajemnými geoglyfy známými jako Nazca Lines. Pouhé dva kilometry za městem se nacházejí spirálovité kamenné kanály, které rovněž vybudovala kultura Nazca (v letech 200 n. l. a 700 n. l.), akvadukty Cantalloc.

Objížďka: Před cestou do Nazky se zastavte v Palpě a prohlédněte si Palpské linie, méně známé, ale stejně působivé geoglyfy, které si můžete prohlédnout z vyhlídky 8 km jižně od Palpy. Ještě lepší je spojit prohlídku s letem nad Nazca Lines.

Pokud máte chuť objevovat místní džungli

La Merced-Pozuzo; 157 km; 4-5 dní (bez zastávek). La Merced je vstupní branou do centrální peruánské džungle a výchozím bodem pro tento malebný výlet, který končí v klidné selva alta (vysoké džungli) v Oxapampě, kam se lze dostat pouze po zemi.

Až budete opouštět La Merced, udělejte si čas a zastavte v domorodé komunitě Ashaninka Pampa Michi kde se seznámíte s jejich historií a kulturou. Pokračujte na sever po silnici Av Castilla podél silnice 22B a nakonec se napojte na silnici 5N (která protíná severní džungli). Tento kout Peru je známý svým teplým podnebím a vynikající kávou.
Až pojedete zpět do Puente Paucartambo, sjeďte na výjezdu do Oxapampy. Cesta do malebné vysoké džungle trvá necelé dvě hodiny. Budete se cítit na hony vzdáleni od dříve navštívených tropických měst. Rakousko-němečtí osadníci přišli do této izolované oblasti v roce 1853 a zanechali zde trvalou stopu v architektuře, kultuře i gastronomii. Toto jedinečné městečko, které Unesco uznalo za biosférickou rezervaci, se nachází vedle prosperujícího národního parku Yanachaga Chemillén.

Džungle v Peru
Džungle v Peru

Po procházce čistým a klidným městečkem Oxapampa, požití kuřecích řízků a zchlazení u vodopádu El Tigre (10 minut jízdy od náměstí) naskočte zpět do auta a pokračujte téměř dvě hodiny na sever do Pozuzo. Cestou se můžete zastavit u dalších dvou vodopádů: Torre Bamba a Rayan Tambo. Odměnou za překonání úzké polní cesty do Pozuzo je vychlazený půllitr z městského pivovaru Dörcher, který se vaří v německém stylu.

Tip na plánování: Výlet džunglí v Peru si naplánujte na období od dubna do října, abyste se vyhnuli období dešťů.

Vysokohorské kultury v jižním Peru

Cuzco-Puno; 389 km; počítejte se 3-4 dny. Z císařského města Cuzco do Puno se cestovatelé mohou dostat různými dopravními prostředky, ať už vlakem, letadlem nebo autobusem. Výhodou cesty do tzv. folklórního hlavního města Peru autem je však to, že vy i vaši spolucestující můžete projíždět náhorní planinou a zároveň nasávat všechny kulturní zajímavosti vlastním tempem.

Po celou trasu se držte dálnice 3S a zastavte se u předinckého archeologického naleziště Pikillacta. Pikillacta, kterou vybudovala kultura Wari kolem roku 650 n. l., je tak trochu záhadou, přesto je neuvěřitelně zachovalá. Když budete pokračovat na jih, po pouhých 15 km narazíte na „Sixtinskou kapli Ameriky“, Iglesia de San Pedro v Andahuaylillas.

O necelé dvě hodiny dále po trase se nachází další archeologický skvost, Raqchi, kde se nachází dvoupatrový chrám zasvěcený Viracochovi, nejvýznamnějšímu inckému božstvu. O několik hodin později dorazíte do Puno, vašeho cílového místa a brány k jezeru Titicaca. Ačkoli si na oslavu konce této malebné, ale větrné jízdy budete chtít dát talíř pstruhového ceviche nebo chupe de quinoa (dušená quinoa), buďte v klidu, protože nadmořská výška města Puno je 3822 m.

Objížďka: Nedlouho před příjezdem do Puno sjeďte ze silnice 3S, abyste si prohlédli pohřební věže Sullistani, které dosahují výšky až 12 metrů.

Zdroje: Lonely Planet, TowPoint