Bugatti EB112 slaví 30 let. Nikdy se nezačal vyrábět

Před třiceti lety se automobilový průmysl stal svědkem premiéry vozu Bugatti EB112 na ženevském autosalonu. Nikdy se nezačal vyrábět

Před třemi desetiletími se automobilový průmysl stal svědkem představení vozu Bugatti EB112 na ženevském autosalonu v březnu 1993. Svým odvážným designem a revolučními vlastnostmi EB112 zapůsobil na zákazníky, což se projevuje i po 30 letech.

Přestože se nikdy nepustil do sériové výroby, jeho odkaz přetrvává jako symbol inovace a designérského mistrovství značky s celohliníkovou karoserií a podvozkem z uhlíkových vláken, které sdílí se sportovním vozem EB110.

Krach společnosti Bugatti Automobili S.p.A.

Čtyřdveřový supersport, který byl zpočátku kvůli své netradiční estetice přijímán se smíšenými ohlasy, si brzy získal chválu. Časopis Automobile Magazine jej po svém debutu dokonce označil za „nejkrásnější vůz na světě“. Bohužel po bankrotu společnosti Bugatti Automobili S.p.A. v roce 1995 zůstal vůz pouze konceptem. Model však připravil půdu pro estetické prvky, které jsou dnes synonymem pro moderní design značky Bugatti.

Časopis Automobile Magazine jej po svém debutu dokonce označil za "nejkrásnější vůz na světě"
Koncept Bugatti EB112 byl označován za „nejkrásnější vůz na světě“

Později v 90. letech získal podnikatel Gildo Pallanca Pastor některá aktiva Bugatti, včetně náhradních dílů a tří částečně dokončených liftbacků EB112. Pod hlavičkou Monaco Racing Team byly dva z těchto vozů dokončené v roce 1998. Jeden z nich měl elegantní černý exteriér, zatímco druhý se honosil antracitovým odstínem. Pozoruhodné je, že každý ze tří vozů vykazuje jemné rozdíly, například odlišné umístění zadních světel a aerodynamická vylepšení.

Pod kapotou Bugatti EB112

Srdcem vozu se stal přirozeně nasávaný motor V12 o objemu 6,0 litru. Ten disponoval výkonem 460 koní (338 kilowattů) a točivým momentem 590 Nm. Ve spojení se šestistupňovou manuální převodovkou a sofistikovaným systémem pohonu všech kol dokázal supersport zrychlit z 0-100 km/h za pouhé 4,3 sekundy a dosahoval maximální rychlosti 300 km/h.

Srdcem vozu se stal přirozeně nasávaný motor V12 o objemu 6,0 litru
Pod kapotou se nacházel motor V12 o objemu 6 litrů

„Bugatti EB112 se pyšnilo řadou nostalgických stylistických prvků odkazujících na slavné modely legendární francouzské značky z konce třicátých let, ale prezentovaných ve voze s inovativní mechanikou. EB112 se v mnoha ohledech stal vozem snů a předchůdcem toho, co dnes známe jako vysoce výkonné modely fastback. Bezchybně kombinoval design s technologickými a technickými prvky, které výrazně předběhly svou dobu,“ komentuje Giorgetto Giugiaro, designér konceptu EB112.

Zdroje: motor1, Vapol