První elektrický nákladní vůz Volta Zero

První 16tunový plně elektrický nákladní vůz od Volta Trucks sjel z výrobní linky. A to ve smluvním výrobním závodě společnosti v rakouském Steyru.

Nazvaný Volta Zero je prvním ze série prototypů druhé generace „Ověření výroby“. Ty budou zákazníkům zapůjčeny na delší dobu už koncem tohoto roku. Volta očekává zahájení sériové výroby vozidel podle zákaznických specifikací už začátkem roku 2023.

Kjell Walöen, spoluzakladatel a šéf výroby a logistiky Volta Trucks, řekl, že tento okamžik byl „významným mezníkem“ pro tým Volta. Ten za pouhých 12 měsíců dodal „nejbezpečnější a také nejudržitelnější nákladní vozy do městských ulic“.

Elektrický nákladní vůz Volta Zero

Výroba Volta Zero probíhá ve smluvním výrobním závodě společnosti Steyr Automotive, dříve taky známého jako MAN Truck and Bus Austria.

Steyr Automotive aktuálně rezervuje kapacitu 14 000 vozidel ročně pro Volta Trucks ze svých dostupných výrobních linek. A očekává se, že postupem času výroba Volta Zero vytvoří dokonce 510 pracovních míst a dalších 180 pracovních míst i pro stavbu nákladních boxů.

Obrázek: Volta Trucks
Volta Trucks

Navýšení kapitálu společnosti a následné odhalení nových variant

Volta Trucks na začátku tohoto roku úspěšně získala 230 milionů EUR (5 666 mil. Kč) na zahájení výroby Volta Zero.

V květnu tak následovalo odhalení dvou nových variant Volta Zero, čímž se celkové dostupné varianty zvýšily na čtyři. A to včetně 7,5-, 12-, 16- a 18 tunových variant.

Původní 16 tunová Volta Zero, navržená pro městskou distribuci, tak využívá buď standardních 150 kWh, nebo baterii s vyšší kapacitou 225 kWh. Také proto, aby poskytla výrobcem odhadovaný dojezd 145, respektive 200 kilometrů.

Společnost Volta Trucks v květnu také oznámila, že v roce 2023 uvede v Severní Americe užitková vozidla na 100% baterie. A to v čele s nákladním vozidlem Volta Zero Class 7, ekvivalentem stávajícího evropského 16 tunové nákladního vozu, a to se suchým nebo chlazeným nákladním boxem.

Zdroj: thedriven, TowPoint