Solární sledovač s pneumatickým točením

Sunfolding TopoTrack se sloupky v zemi, pohony na sloupcích a vaznicemi připojenými k pohonům a solárním modulům

Nové řady TopoTrack společnosti Sunfolding jsou údajně 10 krát kratší než tradiční solární sledovač a mohou poskytovat 20° variace mezi sledovacími zařízeními, čímž se zlepšuje tolerance sklonu mezi řadami.

To, co odlišuje terénní sledovač Sunfolding od ostatních konstrukcí, je pneumatika, 360 let stará technologie, která přeměňuje sílu na pohyb.

Tradiční sledovače jsou mechanicky složitější, což může zdražit instalaci a údržbu. Vývojáři Sunfolding zjistili, že pneumatika nabízí jednodušší přístup s výhodami v určitých solárních konstrukcích. Některé z těchto výhod zahrnují zásobník (nebo měchýř) pro skladování vzduchu, takže mohou pokračovat v provozu i při ztrátě energie.

Mohou také pracovat se ztrátou vzduchu a mohou běžet nepřetržitě bez hrozby přehřátí. Přečtěte si více o solárních a pneumatických systémech v bílé knize Sunfolding. Bez baterií nebo kovových součástí pohonu pneumatická technologie odolává extrémně nízkým teplotám, kde měly tradiční sledovače problémy.

Solární sledovač

Jak poznamenal Chip McDaniel v Industrial Equipment News, pneumatika nabízí výhodu jednoduchosti, nízké ceny a spolehlivosti, poskytuje „rychlou cestu k pohybu“ a poskytuje značnou sílu na malém prostoru.

Patentovaná technologie AirDrive používaná společností Sunfolding byla vynalezena Leilou Madrone, zakladatelkou společnosti a hlavní technologickou ředitelkou. Madrone je robotistka, která získala bakalářský i magisterský titul v oboru elektrotechniky a informatiky na MIT se zaměřením na robotiku a mechatroniku. Na začátku své kariéry pracovala na automatizaci pro průmysl genomiky a na komercializaci robotického hardwaru NASA. Společnost Sunfolding, založená v roce 2012, se vyčlenila z Otherlab MIT. V roce 2016 společnost získala ocenění ARPA za svůj „pneumaticky ovládaný systém sledování FV“.

Solární sledovač s pneumatickým točením

Systém AirDrive

Srdcem jeho sledovacího systému je AirDrive. Na základě Madronova vynálezu sestává z pružných měchýřů uzavřených v kovovém pouzdře s měchýřem na východě a jedním na západě. Když se vaky natlakují na různé úrovně, jedna strana se roztáhne a nakloní solární strukturu v opačném směru. Wes Fuller, viceprezident pro prodej a strategická partnerství, řekl, že je mohou zvednout dva lidé a připevnit je ke sloupkům ukotveným v zemi. Pneumatické svazky automobilové třídy se připojují k systému přívodu vzduchu – jeden na každých 5 MW. Tyto systémy se dodávají předem smontované.

Pneumatický systém má méně kritických bodů selhání než tradiční mechanické systémy, což podle společnosti Sunfolding dramaticky snižuje náklady na údržbu. Pohon AirDrive X využívá pokročilé polymery dodávané společností DuPont, které jim pomáhají vystavení větru, horku, dešti a sněhu.

Prvním produktem společnosti Sunfolding se stal tracker T29, který údajně změnil prostředí trackeru díky použití pneumatiky. Instaluje se ve 39 projektech ve 12 státech včetně lokalit v Kalifornii, Coloradu, Georgii, Pensylvánii a Texasu.

TopoTrack, představený v září 2022, je určen pro různorodý terén. Stejně jako T29 využívá technologii AirDrive, ale má mechanicky nezávislé, zmenšené řady trackerů.

Společnost uvádí, že řady TopoTrack jsou 10 krát kratší než tradiční solární sledovač a že mohou poskytnout 20° variace mezi sledovacími zařízeními, čímž se zlepšuje tolerance sklonu mezi řadami a umožňuje členitost terénu, včetně úplné změny směru terénu v případě potřeby.

Úspory nákladů

Konstrukce využívá dva sloupky, dva pohony a dvě vaznice. V důsledku flexibility a jednoduchosti trackeru Sunfolding říká, že stopa trackeru na místě projektu se může zvýšit, když se zmenší vzdálenost mezi trackerem. Fuller poznamenal, že TopoTrack může snížit potřebu třídění odhadem o 97 %, což vede k dalším úsporám nákladů.

Společnost Sunfolding se sídlem v Alamedě v Kalifornii se vyrábí v USA. Společnost spolupracuje s dodavateli komponentů pro automobilový průmysl při výrobě AirDrive a uvádí, že 90 % jejích kusovníků pochází z okruhu 400 km její výrobní závod na Středozápadě, což umožňuje krátké dodací lhůty a snižuje rizika nákupu.

TopoTrack se nedávno nasadil na místě s přísnou ochranou životního prostředí. Tato lokalita se vyznačovala složitým terénem v místě s vysokým sněhem. Technologie TopoTrack údajně umožnila zákazníkovi provádět na tomto místě nulové srovnávání. Což výrazně minimalizovalo náklady na manipulaci se složitým terénem a umožnilo riziko.

Zdroj: pv-magazine, Vapol