Renault 4Ever Trophy – koncept z Paříže

Po znovuzrození Renaultu 5 francouzská společnost znovuobjevila další ikonu ze svého katalogu v podobě koncepčního vozu Renault 4Ever Trophy

Po znovuzrození Renaultu 5 francouzská společnost znovuobjevila další ikonu ze svého katalogu v podobě koncepčního vozu Renault 4Ever Trophy. Automobilka vůz odhalila na pařížském autosalonu 2022.

Renault proměnil svou klasickou ikonu v moderní koncept kompaktního SUV, který je přímou předzvěstí budoucího sériového vozu plánovaného na rok 2025.

Koncept Renault 4Ever Trophy

Koncept 4Ever přímo předznamenává budoucí sériový vůz Renaultu. Renault 4 se má začít prodávat v roce 2025 jako kompaktní rodinné SUV s plně elektrickým pohonem. Na voze se objeví mnoho designových prvků z tohoto vizuálně působivého prototypu.

Podle Laury Gregoireové, produktové vedoucí projektu 4Ever, jsou stříbrné části karoserie velmi blízké vzhledu sériového Renaultu 4. Černé recyklované plastové díly, které dodávají konceptu 4Ever Trophy robustní vzhled, se do silniční verze pravděpodobně nedostanou. Předpokládá se, že podběhy kol a nárazníky získají obklady, které mají být spíše zmírněné. A to z toho důvodu, že sériová karoserie R4 má být užší než tento stroj.

Podle Laury Gregoireové, produktové vedoucí projektu 4Ever, jsou stříbrné části karoserie velmi blízké vzhledu sériového Renaultu 4
Renault 4EVER Trophy

Renault se rozhodl uvést tento koncept v podobě „Trophy“ na počest původního Renaultu 4 a modelů připravených pro jízdu v terénu, které soutěžily v 4L Trophy. V letošním roce se koná 25. výročí humanitární rallye. Jedná se o soutěž, při níž účastníci podstupují náročné podmínky a cesty, aby dopravili pomoc a další tolik potřebné zásoby do méně privilegovaných částí světa.

Moderní vzhled vozu

Jsou zde velmi patrné designové prvky, které odkazují na originál a modernizují vzhled pro 21. století. Mírně zaoblené horní části předních blatníků, chytré snížení linie střechy směrem ke sloupkům C, lichoběžníková okna zadních čtvrtí světel (u konceptu s kontrastním obrysem), zadní světla ve tvaru kosočtverce a vpředu skloněné zadní dveře. To vše je poctou předchůdci nového vozu. Dále Renault modernizoval design maticovými LED světly a osvětleným logem Renault na zaslepeném panelu přední masky chladiče.

Mírně zaoblené horní části předních blatníků, chytré snížení linie střechy směrem ke sloupkům C, lichoběžníková okna zadních čtvrtí světel (u konceptu s kontrastním obrysem), zadní světla ve tvaru kosočtverce a vpředu skloněné zadní dveře
Zadní část vozu

Podle viceprezidenta Renaultu pro design Gillesa Vidala: „Abychom vůz 4Ever Trophy uvedli do moderní doby, vdechli jsme jeho uhlazeným tvarům technologickou sofistikovanost. Všechny tyto složky se pečlivě vytvořily s ohledem na modernost a sofistikovanost. Takže design by měl rezonovat jak u těch, kteří již vůz 4L znají, tak u mladších generací, které o slavné historii vozu nemusí nic vědět.“

Neočekávejte však, že by se do sériové výroby dostaly velké lišty na kapotě, madla a ventilační otvory, a přestože tento koncept nemá funkční zavazadlový prostor, horní výklopné víko jako u původního Renaultu 4 – s uzavřenými liniemi přecházejícími od střechy k zadním světlům a kolem jejich vnější strany až k nárazníku – bude realizováno, jakmile se koncept změní z poutavého titulku na autosalonu na realitu na prodejních plochách.

Interiér

Interiér tohoto konceptu zatím není k dispozici. Nicméně se Auto Express zeptal vedoucích pracovníků Renaultu na možnost odkazu na ikonickou deštníkovou řadicí páku původní čtyřky. Tato páka vyčnívala z palubní desky.

Vzhledem k tomu, že v tomto automatickém EV není řadicí páka potřeba, zůstává otázkou, jak by Renault tento designový prvek interpretoval pro moderní dobu. Ale zdá se, že značka zvažuje své možnosti a myšlenku, že by se tento prvek mohl vyrábět. Tuto myšlenku firma přímo nepopřela.

Pod kapotou

Model 4Ever Trophy je založený na platformě CMF-BEV aliance Renault-Nissan pro kompaktní elektromobily. Platforma sdílí společné díly s běžnou architekturou CMF-B pro vozy se spalovacím motorem, aby se snížily náklady.

Koncept je poháněný 42kWh baterií, která napájí motor o výkonu 138 koní, který je umístěný na přední nápravě. Renault zatím nezveřejnil údaje o hmotnosti ani výkonech tohoto konceptu
Přední světla

Koncept je poháněný 42kWh baterií, která napájí motor o výkonu 138 koní, který je umístěný na přední nápravě. Renault zatím nezveřejnil údaje o hmotnosti ani výkonech tohoto konceptu. A to z toho důvodu, že se vůz ještě fyzicky nepohybuje. Avšak značka nastínila, že 4Ever Trophy je dlouhý 4 060 mm a má rozvor 2 570 mm. Pro srovnání, znovuzrozený Renault 5 – který využívá stejnou platformu CMF-BEV – je dlouhý 3 920 mm. Tyto rozměry dávají určitou představu o tom, jak se sériová verze 4 promění v plnohodnotné kompaktní SUV.

Pro Auto Express výrobci potvrdili, že platforma CMF-BEV, a tedy ani budoucí Renault 4, nemůže přijmout supertenkou baterii ze svého většího sourozence Megane E-Tech Electric. Ten se zakládá na větší a dražší architektuře CMF-EV. V konečném designu se má také ve velké míře použít recyklovaných materiálů, aby se zvýšila udržitelnost.

Cenově dostupný Renault

Navzdory těmto úsporným opatřením, jejichž cílem má být udržení případné sériové verze Renaultu 4 relativně cenově dostupné a má zachovat duchovní spojení s jeho předchůdcem, značka zatím mlčí o potenciální zaváděcí ceně. Vzhledem k tomu, že do data uvedení na trh zbývají ještě tři roky a nejistota na trhu je stále velmi rozšířeným jevem, nemůže značka zatím říci, kolik by její nové malé SUV mohlo stát.

K otázce ceny nám však Gregoire řekl, že Renault „chtěl zachovat DNA a sociální svobodu původního vozu“. Při pohledu na konkurenty, jako jsou Peugeot e-2008, Hyundai Kona Electric, Kia Niro EV a Vauxhall Mokka-e, se potenciální počáteční cena mezi 850 tis. korun a 996 tis. korun zdá být rozumná.

Zdroje: autoexpress, Top-Vozíky