Ford přišel v 1. čtvrtletí o 3,1 miliardy dolarů kvůli Rivianu

Akcie výrobce elektrických nákladních vozů Ford Rivian se letos propadly o 70 %.

Možná si vzpomínáte, že těsně před pandemií se Ford a Rivian k sobě vážně přitulili. Obě automobilky plánovaly spolupracovat na elektromobilech a Ford koupil několik akcií společnosti Rivian. Ze spolupráce však sešlo. Ford si svou pozici v rodící se společnosti bez ohledu na to ponechal a zdálo se, že to byl skvělý obchod, když se akcie Rivianu v listopadu 2021 vyšplhaly na zhruba 180 dolarů za akcii. Bohužel postupně vyšlo najevo, že tato cena neodpovídala realitě.

Každý, kdo alespoň trochu sleduje akcie automobilového průmyslu, ví, že Rivian v poslední době dostává legendární rány. A tím v poslední době myslím v podstatě celý rok. Akcie výrobce elektrických pickupů a SUV se v době publikování článku obchodují kolem 32 dolarů za kus, a protože Ford si svůj podíl udržel, zaplatil v prvním čtvrtletí cenu. Provozní zisk ve výši 2,3 miliardy dolarů zcela vymazala investiční ztráta ve výši 5,4 miliardy dolarů. Díky tomu se automobilka z Dearbornu ocitla ve ztrátě 3,1 miliardy dolarů.

Aby bylo jasno, nejedná se o ztrátu, která by byla realizována případným prodejem akcií Rivianu. Technicky se však stále jedná o ztrátu, která bude jistě bolet. Zpětný pohled je sice 20-20, ale podíl modrého oválu ve společnosti měl kdysi hodnotu 10 miliard dolarů. Nyní má jeho zhruba 12procentní podíl hodnotu jen zlomku této částky.

Akcie Fordu

Akcie konkurenčního výrobce elektromobilů Lucid rovněž klesly na zhruba 19 dolarů z maximálních 58 dolarů na začátku letošního roku. Ostatní akcie automobilových společností také klesly, i když ne tak dramaticky jako tyto dvě. Například akcie Fordu od lednového vrcholu klesají, i když letos neztratily 70 % své hodnoty jako Rivian.

U výrobce elektrických nákladních automobilů je situace tristní. Začátkem letošního roku musel drasticky zvýšit ceny svých vozidel, což podle odvolaného manažera bylo promyšlené rozhodnutí. Stejně tak vyrábí mnohem méně vozidel, než lidé předpokládali. Díky vysoké investici společnosti Rivian od Amazonu a hrozícím obchodům na obzoru je nepravděpodobné, že by v dohledné době zkrachovala, ale určitě se potřebuje dostat do tempa, aby stabilizovala cenu svých akcií.

Zdroje: The Drive, TowPoint