V16: Bugatti s motorem s přirozeným sáním

Generální ředitel Mate Rimac říká, že Bugatti plánovalo elektrické kupé-SUV, než „zvítězil argument“ pro hyperautomobil s motorem V16.

Dlouho očekávanou náhradu za Bugatti Chiron odhalí příští měsíc a bude mít výkon přes 1000 koní díky hybridnímu systému, jehož základem je motor V16 s přirozeným nasáváním. Společnost nedávno odhalila tvar a uspořádání motoru, stejně jako jeho ječivý zvukový projev. Nicméně generální ředitel Bugatti-Rimac Mate Rimac nyní v rozhovoru na londýnské konferenci Financial Times Future of the Car uvedl nové podrobnosti.

V16 se obejde bez nuceného sání

Většinu karet sice držel pod pokličkou, ale prozradil, že kolosální motor se obejde bez nuceného sání, na rozdíl od svého předchůdce W16, který se nadechoval přes čtyři turbodmychadla. Dodal, že samotný motor měří na délku neuvěřitelný jeden metr – o 400 mm více než čtyřdobá jednotka z Chironu.

Navzdory tomu (a integraci podstatného prvku elektrického pohonu) bude mít vůz podobný tvar jako jeho předchůdce, naznačil Rimac. Řekl: „Exteriér je evolucí. Stále je vidět velmi výrazný design Bugatti.“ Jistě, špionážní snímky kolující v posledních týdnech po internetu naznačují, že bude mít známou siluetu, ale bude o něco nižší a elegantnější než Chiron, který nahrazuje.

Mate Rimac, přestože ho známe především díky své průkopnické práci při vytváření elektrických hyperaut a dodávání bateriových technologií řadě světových automobilek, uvedl, že byl hnací silou při realizaci modelu V16.

Bylo nutné ctít dědictví Bugatti

Předtím, než jeho firma převzala Bugatti od skupiny Volkswagen, řekl: „Obchodním plánem byla výroba elektrického kupé a SUV.“

„Vedení říkalo, že příští vůz musí být elektrický,“ dodal. Připustil, že přebarvená a restylovaná verze Rimacu Nevera by teoreticky byla logickou elektrickou náhradou za Chiron. Zásadní však byl respekt k diferenciaci mezi oběma značkami hyperaut. Zároveň také ctít dědictví Bugatti. Mate Rimac řekl: „Z modelu Nevera by se dalo velmi snadno a přesvědčivě udělat Bugatti. Prostě udělat jiný design a tím to skončit. Nicméně já jsem si myslel, že to je pro značku naprosto špatné.

„Naštěstí jsem tento spor vyhrál před třemi lety, kdy byla elektrifikace v módě, což už není.“ Rimac narážel na vnímaný pokles poptávky po elektrických hyperautomobilech. Přiznal, že jeho firma stále neprodala všech 150 vozů Never. Kromě toho Rimac uvedl, že každá pohonná jednotka Bugatti by měla být „co nejvíce emocionální“.

V16

S odkazem na slavný slogan zakladatele Ettoreho Bugattiho řekl: „Vždyť je to jenom o tom, jak se to dělá. Hodnoty výkonu, které máme s V16, dosáhnete i s velmi silně přeplňovaným osmiválcem, ale chtěli jsme, aby byl velmi emocionální. Musí působit výjimečně, protože pokud je to srovnatelné, už to není Bugatti.“

Výkon V16: Společnost jej zatím nepotvrdila

Pokud jde o onen údaj o výkonu, odmítl se nechat zlákat k uvedení konkrétního čísla. Nicméně naznačil, že příští Bugatti bude mít pohodlně více než 1000 koní. Vzhledem k velikosti motoru a zavedení hybridního prvku se zdá pravděpodobné, že nový vůz pohodlně zastíní maximální výkon 1587 koní modelu W16. Bude to první sériový vůz po několika desetiletích, který takový motor použije, naposledy to byl ultra vzácný Cizeta-Moroder V16T v roce 1991.

Bugatti neposkytlo žádné další podrobnosti o motoru – například o jeho výkonu. Nicméně odhalilo video s náhledem, které dává první ochutnávku zvuku, který uslyšíme. Podle různých zpráv má motor objem 8,3 litru a vyvinula ho společnost Cosworth, ačkoli Bugatti ani britská firma tyto údaje nepotvrdily.

Firma popisuje svou první hybridní pohonnou jednotku jako nesrovnatelnou v každém detailu. „Čisté ztělesnění DNA Bugatti, vytvořená nejen pro současnost, nebo dokonce budoucnost, ale ‚Pour l’éternité'“. Tedy pro věčnost.

Dříve se předpokládalo, že Bugatti zmenší svůj motor s ohledem na potenciální nárůst elektrického výkonu, který by poskytlo hybridní hnací ústrojí, a na potřebu umístit baterii a elektromotory, ale firma zjevně našla způsob, jak zůstat věrná své šestnáctiválcové linii, když se pustila do elektrifikace.

Firma již dříve sdělila, že nové pohonné ústrojí bude „jiné než cokoli jiného v prodeji“, ale neprozradila žádné technické podrobnosti.

Bude „ještě úžasnější“ než Chiron

Samotný design vozu podepsali na začátku loňského roku, přičemž designér Achim Anscheidt, který nedávno odstoupil z pozice šéfa designu Bugatti, řek, že „posune“ Bugatti do nové éry a zároveň zachová charakteristické prvky, jako je mřížka chladiče ve tvaru podkovy a linie pásu ve tvaru půlměsíce.

Jeho nástupce Frank Heyl slíbil, že nový vůz bude „ještě úžasnější“ než Chiron. „Bude úžasný, proporčně, technologicky, z hlediska inovací, z hlediska nečekanosti. Naprosto lidem vyrazí dech a práce na něm je opravdová radost.“

Zatím nepotvrdili, zda hybridní pohonné ústrojí umožní provoz bez motoru, nebo zda budou oba pohonné systémy pracovat v tandemu pro dosažení maximálního výkonu.