Indy 500: Klíčoví uchazeči a dramata!

Tento víkend se koná největší motoristický závod roku Indy 500. Při tomto závodu se na okruh Indianapolis Motor Speedway sjede více než 300 000 fanoušků, aby viděli souboj svých oblíbených jezdců.

Víkend Memorial Day je téměř před námi. Kromě toho, že tento svátek znamená neoficiální začátek léta a je skvělým časem pro rodinné grilování, se shoduje s další americkou tradicí: Indianapolis 500.

Letos se koná již 108. ročník tohoto kultovního oválného závodu. A po šokujícím skandálu na začátku sezóny IndyCar, zbytkovém dramatu z loňského kontroverzního finiše a hostujícím jezdci z řad celebrit se zdá, že letošní závod bude jedním z nejnapínavějších.

Drama v týmu Penske

Tým Penske podruhé ve své historii zablokoval první řadu startovního roštu se všemi třemi svými vozy v kvalifikaci. Naposledy Penske zablokoval první řadu v roce 1988. O měsíc dříve se však tým zapletl do skandálu, když IndyCar zjistil, že Penske neoprávněně použil funkci push-to-pass. Tlačítko na volantu, které jezdci přidává výkon. Použil ho během restartů při Velké ceně Petrohradu, kdy je normálně pro všechny vozy vypnutá. Penske tvrdí, že software, který umožnil jezdcům používat push-to-pass při restartech, vznikl v důsledku chyby v kódování. Objevila se při testování připravované hybridní pohonné jednotky mimo sezónu.

Chyba byla aktivní ve všech třech vozech Penske, ale pouze dva jezdci ji využili. Scott McLaughlin, který si minulý víkend zajistil pole position v závodě Indy 500, použil tuto funkci neoprávněně pouze jednou a tvrdil, že tlačítko stiskl ze zvyku. Dvojnásobný šampion Will Power, který se do víkendového závodu postaví jako třetí, jej nikdy nestiskl. McLaughlinovi odebrali třetí místo ve Velké ceně Petrohradu, zatímco Powerovi odebrali 10 bodů.

Indy 500

Obhájce vítězství v Indy 500 Josef Newgarden

Největším provinilcem byl Josef Newgarden. Ten závod v St. Pete vyhrál a stal se obhájcem vítězství v závodě Indy 500 po kontroverzním konci v loňském roce. Od svého vítězství na Brickyardu v roce 2023 zaujal Newgarden, rovněž dvojnásobný šampion, v paddocku jakousi roli padoucha. Během prvních let McLaughlinova působení v seriálu s ním měli žoviální vztah. Dokonce spolupracovali na hloupém pořadu na YouTube, ale po sezóně jejich přátelství ochladlo. Poté vyšlo najevo, že Newgarden při restartech v St. Pete třikrát použil push-to-pass, čímž získal nejvíce ze všech vozů Penske. Na plačtivé tiskové konferenci Newgarden prohlásil, že si myslel, že se pravidla změnila a že v tom nebyl žádný zlý úmysl.

Od incidentu se objevily zprávy, že Newgarden byl v paddocku fakticky ostrakizován. Jeho status osamělého vlka ještě zvýraznilo předsezónní rozhodnutí. Přestane všechny sledovat na sociálních sítích ve snaze znovu se soustředit po sezóně, v níž vyhrál čtyři závody, ale v šampionátu skončil až na pátém místě.

Jedním z těchto vítězství byl jeho první triumf v závodě 500, který přišel po pozdní havárii, jež vyvěsila červenou vlajku. Závod byl restartován, když do konce zbývalo pouhé jedno celé kolo. To bylo porušením tradičního postupu, během něhož Newgarden předjel vítěze z roku 2022 Marcuse Ericssona a ujal se vedení. Ačkoli rozhodnutí vyvěšení zelené vlajky jen jedno kolo před koncem namísto nejméně dvou nebylo na Newgardenovi. Změna protokolu vyvolala v Ericssonově táboře zuřivost a mezi fanoušky vyvolala pochybnosti. Pochybnosti o oprávněnosti role Rogera Penskeho jako majitele seriálu i jednoho z největších sportovních týmů.

Motorsport

Newgarden, který se po diskvalifikaci za vítězství v St. Pete nachází na 17. místě průběžného pořadí, má tento víkend co dokazovat a pravděpodobně i největší počet lidí, kteří mu fandí. Power chce získat své druhé vítězství v 500 a udržet si dobrý start, který ho vynesl na druhé místo v pořadí. Zatímco McLaughlin, který se díky vítězství v Barberu odrazil na šesté místo v celkovém pořadí, se snaží proměnit svou první pole position v Indy 500 ve své první vítězství v důležitém závodě.

Hostující hvězdy závodu Indy 500

Půvab trofeje Borg-Warner je tak velký, že Indy 500 přivádí několik jednorázových jezdců. Ti se letos za volantem vozu IndyCar objeví pouze v průběhu května. Kyle Larson, který závodí v pohárové sérii NASCAR za Hendrick Motorsports a v roce 2021 vyhrál šampionát, se v letošním ročníku Indy 500 vydá na cestu do závodů na otevřených kolech s McLarenem. Kalifornský jezdec zapůsobil hned zkraje, v týdnu tréninků dosahoval rychlých výsledků a na začátku kvalifikace překonal problémy s motorem. Tím si vybojoval šokující páté místo na startovním roštu.

Přesto existuje možnost, že Larson navzdory svým dosavadním skvělým výkonům nakonec na startovní rošt nenastoupí. Kromě toho, že má v plánu v neděli závodit v Indy, má ještě tentýž den večer startovat se svým sériovým vozem Chevrolet Camaro ZL1 v závodě Coca-Cola 600 na okruhu Charlotte Motor Speedway. Pokud vše půjde podle plánu, Larson po skončení závodu okamžitě opustí Indianapolis. Musí do Charlotte dorazit právě včas na závod NASCAR. Hrozí však, že nedělní déšť zpozdí start závodu Indy 500. Pravidla týkající se účasti v play-off NASCAR znamenají, že majitel týmu NASCAR Rick Hendrick pravděpodobně stáhne Larsona z 500, aby mohl závodit v Charlotte. SAmozřejmě v případě, že se oba závody budou překrývat.

Uvidíme Larsona?

Pro Larsona by byla opravdová škoda, kdyby se nepokusil navázat na tvrdou práci a působivé výsledky, které doposud dosáhl. A pro fanoušky taky, kdyby neviděli jednoho z nejlepších světových závodníků závodit na nejvyšší úrovni v nové disciplíně.

V závodě je letos několik dalších jednorázových přihlášek. Marco Andretti se vrací na svůj devatenáctý pokus v závodě 500. Třikrát zde skončil třetí, ale od ukončení své kariéry v IndyCar na plný úvazek bojuje s problémy. Andretti, který jede za stejnojmenný tým svého otce, se postaví do sedmé řady vedle Hélia Castronevese. Ten chce s týmem Meyer Shank Racing získat své šesté vítězství na pětistovce. Dalším bývalým vítězem, který chce znovu získat slávu 500, je Takuma Sato. Usiluje o své třetí vítězství a umístil svůj vůz Rahal Letterman Lanigan do čtvrté řady. Ve stejné řadě je také Ryan Hunter-Reay, další bývalý vítěz s vozem Dreyer & Reinbold Racing a Cusick Motorsports.

Další potenciální vítězové

V poli 33 vozů je spousta jezdců, kteří mají šanci na vítězství. Rychle vypadají i Larsonovi týmoví kolegové z McLarenu, zejména vítěz Indy 500 z roku 2016 Alexander Rossi, který se kvalifikoval jako čtvrtý a celý měsíc vypadal rychle. Pato O’Ward, který letos zdědil vítězství v St. Pete, se řadí do třetí řady a v minulosti vypadal v Indianapolis velmi dobře.

Motoristický závod

Pochvalu si zaslouží také Santino Ferrucci z týmu A.J. Foyt Racing. Přestože jezdí za jeden z menších sportovních týmů, Ferrucci opět dokázal, že na Brickyardu umí, kvalifikoval se na šesté místo a po loňském třetím místě má šanci na vítězství. Také Rinus VeeKay předvedl za tým Ed Carpenter Racing přesvědčivý výkon. Přestože na začátku kvalifikace utrpěl hromadnou havárii, jeho malý tým dokázal vůz opravit a dostat ho do kvalifikace na sedmé místo.

Chip Ganassi Racing, jeden z nejsilnějších týmů tohoto sportu, zatím v květnu vypadal překvapivě ztraceně, ale nikdy nelze počítat se dvěma nejlepšími jezdci týmu, šestinásobným šampionem Scottem Dixonem a dvojnásobným šampionem Alexem Palou. Oba jezdci, známí svým důsledným, rozvážným přístupem a působivou úsporou paliva, jsou jistě stále hrozbou, přestože se kvalifikovali na 21., resp. 14. místě.

Sledujte Indy 500

Zelená vlajka na Indianapolis Motor Speedway zavlaje v neděli 26. května ve 12:45 hodin (18:45, GMT+1) . Indy 500 uvidíte na stanici NBC a k dispozici ke streamování na Peacock, přičemž předzávodní přenos začíná v 11 hodin (17:00, GMT+1). V Indianapolisu je však v současné době předpovídána vysoká pravděpodobnost, že v neděli bude pršet.

IndyCar udělá vše pro to, aby se závod v neděli uskutečnil. I kdyby to znamenalo posunutí času startu. Nicméně pokud to bude nutné, závod se přesune na další den bez deště. Závod bude oficiálním, jakmile se odjede 101 kol, tedy něco málo přes polovinu z celkové délky 500 mil (800 km).