FV stínící zástěny pro skleníky, agrovoltaiku

Saúdskoarabský startup vyvinul modulární solární panel pro agrovoltaické aplikace. Je speciálně navržen pro místa s vysokou úrovní slunečního záření a chrání rostliny a plodiny před nadměrným slunečním zářením.

Mirai Solar, spinoff Saúdské Arábie King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), vyvinula skládací, flexibilní a modulární solární panel pro agrovoltaické aplikace.

Poloprůhledný modul Mirai Screen – neboli „stínítko PV“, jak jej společnost nazývá – obsahuje monokrystalické křemíkové solární články. Je vhodný pro nasazení ve sklenících pro výrobu energie a ochranu rostlin před nadměrným slunečním zářením.

FV stínící zástěny jsou speciálně navrženy pro místa s vysokou úrovní slunečního záření, kde se skleníky používají pro energeticky náročné zemědělství s řízeným prostředím (CEA).

„Výkon závisí na úrovni stínování, která je přizpůsobitelná podle potřeb našeho klienta, a tedy na počtu buněk v modulu,“ řekl generální ředitel Michael Salvador. „Výhodou Mirai Screen je zatahovací mechanismus, který umožňuje řídit dostupnost světla pro rostliny – stejně jako u běžné stínící clony – ve spojení s flexibilitou použití různých typů krystalických křemíkových solárních článků s vysokou účinností a stabilitou. To poskytuje našemu produktu výhody ve výkonu a ceně ve srovnání s jinými fotovoltaickými technologiemi v této oblasti.“

Patentovaný design FV stínící zástěny obsahuje standardní stavební blok. Ten se replikuje na libovolných plochách, aby pokryl celou plochu skleníku nebo její část.

,,To je důležité, protože návrhy skleníků nejsou plně standardizované,“ řekl Salvador. „Výstupní výkon závisí na části propustnosti světla. Obvykle používáme solární články s účinností nad 22 %.

60% stínící modul má jmenovitý výkon více než 100 W na metr čtvereční. Napětí stínění závisí na velikosti stínění, což je funkcí konstrukce skleníku. Napětí je typicky kolem 25 V na stavební blok a 300 V na sekci obrazovky.

Ochrana rostlin před nadměrným slunečním zářením

„Naše obrazovka se navrhla se silným zaměřením na snížení hmotnosti modulu,“ řekl Michele De Bastiani, ředitel výzkumu a vývoje. „Provedení bez skla umožňuje hmotnostní rozsahy pod 1,5 kg na m2. Což umožňuje jeho umístění uvnitř skleníku pomocí stejné infrastruktury jako běžné stínící zástěny. To také chrání FV před okolním prostředím, zejména před znečištěním a vysokými teplotami, které jsou velmi běžné v pouštních oblastech.

FV stínící zástěny pro skleníky, agrovoltaiku
Mirai Solar

Typická instalace nemá těžké ocelové konstrukce, ale společnost tvrdí, že to umožňuje zjednodušený instalační mechanismus.

„Instalační mechanismus FV stínících zástěn, se vyvinul ve spolupráci s německým specialistou na stínicí obrazovky Novavert,“ řekl De Bastiani s tím, že Mirai Solar provozuje několik pilotních projektů na různých místech a plánuje zavést systém na klíč ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023.

Společnost je také držitelem duševního vlastnictví souvisejícího s optickými vlastnostmi a možnostmi řízení světla obrazovky.

„Oblasti obrazovky, které se nepodílejí na výrobě elektřiny, se přizpůsobují pro optimalizovanou propustnost a difúzi světla pomocí patentované technologie, aby se zabránilo stínům vrhaným z neprůhledných buněk,“ řekl De Bastiani. ,,Nyní plánujeme zvýšit naši výrobní kapacitu.“

Mirai Solar vyrobil moduly v Saúdské Arábii s podporou KAUST.

„Vzhledem k tomu, že nepoužíváme sklo nebo kovový rám a máme sníženou rovnováhu systému, mají se naše fotovoltaické obrazovky stát s rozšiřováním výrobního procesu nákladově efektivnější než konvenční fotovoltaická technologie,“ řekl De Bastiani. „Vyrovnané náklady na elektřinu závisí na geografické oblasti a úrovni slunečního záření. Zaměřujeme se na lokality s vyrovnanými náklady na elektřinu od 0,70 Kč/kWh do 1,16 Kč/kWh.“

Společnost postavila tři piloty ve sklenících v různých regionech.

,,Zatím je závěr, že biomasa je srovnatelná s konvenčními stínícími clonami,“ řekl De Bastiani. ,,Ekonomický přínos pramení z optimalizace energie a výnosu plodin pomocí naší technologie zatahování.“

Zdroj: thedriven, Vapol