Proč jsou astronauti tak náchylní k nemocem?

Vědci již delší dobu pozorují, že imunitní systém ve vesmíru se zdá narušen. Vzorky krve od 14 vězňů ISS nyní zjistili, co za tím je.

Nové výsledky výzkumu ukazují, jak pobyt ve stavu beztíže vesmíru lidskému tělu škodí. Podle toho jsou tam geny v bílých krvinkách důležité pro imunitní systém méně aktivní.

Studie, která se nyní publikovala v časopise Frontiers of Immunology, zahrnovala 14 astronautů, kteří strávili čtyři a půl až šest a půl měsíce na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Vzorky krve před, během a po vesmírném výletu ukázaly, jak se genová exprese v takzvaných leukocytech změnila: rychle se snížila, když astronauti dosáhli vesmíru, a po návratu na Zemi se rychle vrátila do normálu.

Imunitní systém astronautů

Výsledky vrhají světlo na to, proč se astronauti stávají během letu náchylnější k infekcím. A jak se jeví oslabený systém těla pro boj s patogeny ve vesmíru? „Oslabená imunita zvyšuje riziko infekčních chorob a omezuje schopnost astronautů vykonávat jejich velmi náročnou práci ve vesmíru,“ uvedla Odette Laneuvielleová, molekulární bioložka z University of Ottawa a hlavní autorka studie.

Německý astronaut Alexander Gerst během vesmírné procházky - není nejzdravější pro imunitní systém
Německý astronaut Alexander Gerst během vesmírné procházky – není nejzdravější pro imunitní systém

Geny plnily méně normální obranné funkce

Leukocyty se produkují v kostní dřeni a putují krevním řečištěm a tkáněmi. Jakmile detekují vetřelce u astronautů, jako jsou viry nebo bakterie, produkují protilátkové proteiny, které bojují s patogenem. Určité geny řídí uvolňování těchto proteinů.

Podle studie se genová exprese 247 genů v leukocytech stala asi o třetinu nižší, než se značí jako obvyklé, když se astronauti nacházeli ve vesmíru. To znamená, že již nemohli plnit své imunitní obranné funkce jako obvykle. Obvykle se geny vrátily ke svému normálnímu chování přibližně do měsíce po návratu na Zemi.

Vědci již dříve zdokumentovali, že astronauti ve vesmíru trpí poruchou imunitního systému. Ukázalo se například, že astronauti ve vesmíru vylučují více virových částic do svých biologických tekutin, jako jsou sliny a moč. Což usnadňuje šíření patogenů na další astronauty s oslabenou imunitou. Podle autorů studie, jaké přesně jsou mechanismy této poruchy imunitního systému, bylo před touto studií stále neznámé.

Zdroj: spiegel, Vapol