Země jezer: Skotsko

Zde je vše, co potřebujete vědět o této zemi jezer – kdy tam jet, kde se ubytovat, co dělat a jak se tam pohybovat.

Rychlá fakta

Hlavní město: Edinburgh

Časové pásmo: Světový čas (UTC+0)

Hlavní letiště: Edinburgh (EDI) a Glasgow  (GLA) jsou obsluhována hlavními leteckými společnostmi, i když některé trasy fungují na sezónním základě. Aberdeen (ABZ) létá do 12 evropských destinací; Glasgow Prestwick (PIK) má lety do 11 evropských destinací.

Trajektové přístavy: Trajekty jezdí z Oban, Kennacraig, Mallaig a Argyll na západní ostrovy. Na Shetlandy jeďte nočním trajektem z Aberdeenu; na Orkneje jeďte trajektem z Gill’s Bay (poblíž John o‘ Groats) nebo Scrabster.

Měna: libra šterlinků

Zajímavost: Skotským národním zvířetem je jednorožec.

Proč byste měli navštívit Skotsko

Monumentální hory a mlžné soutěsky. Hrady se skrytými příběhy. Drama whisky přímo od zdroje.

Nejlepší čas na návštěvu Skotska

Jaro: Mnoho atrakcí je otevřeno bez letních davů. Golfová hřiště se otevírají v dubnu; sezóna oficiálně začíná ale až v květnu.

Léto: Toto je ideální čas pro pěší turistiku a cykloturistiku, i když ubytování podél nejoblíbenějších tras – jako je West Highland Way – se plní s dostatečným předstihem. Existuje spousta akcí, včetně Edinburgh Festival a Highland Games.

Podzim: Měnící se listy vytvářejí v lesích úchvatné scény – je to skvělý čas na návštěvu Perthshire, známého jako „Země velkých stromů“. Lihovary Edradour a Glenturret jsou vhodné pro kombinaci procházky s ochutnávkou whisky.

Zima: Vánoční trh v Edinburghu začíná v listopadu a Skotové se připravují na oslavu Hogmanay (Silvestr). 25. ledna hospody uctívají Burns Night — narozeniny národního básníka Roberta Burnse — večeří haggis, neeps (tuřín) a tatties (bramborová kaše).

Rozložení země

Města: Majestátní hlavní město Edinburgh hostí největší festival múzických umění na světě. Středověké Staré Město se tyčí nad zahradami Princes Street a nad Novým městem s uměleckými galeriemi a elegantními bary. Glasgow je bouřlivý a přátelský, s živou hudební scénou. Skalnatý Stirling, na jehož vrcholu stál stejnojmenný hrad, byl místem několika historických bitev. Na východním pobřeží Dundee a Aberdeen shromažďují muzea a námořní historii do svých pěších center.

Vysočina: Turisté se hrnou do vřesovišť a hor v národním parku Cairngorms, který překrývá oblast produkující whisky Speyside. Krajiny obklopující Glenfinnan a Glencoe se objevily ve filmech.

Hebrides: The Isle of Skye je známý svou topografií z jiného světa. Na Lewis a Harris čekají dokonalé pláže. Na Mull se zastavte v barevném pobřežním městečku Tobermory nebo se vydejte na členité svahy Ben More.

Severní ostrovy: Neolitická místa, včetně Skara Brae, jsou roztroušena po ostrovech Orkneje. Prohlédněte si místa Vikingů a stejnojmenné poníky na Shetlandských ostrovech.

Southern Uplands: Honosné domy a hrady zdobí skotské hranice. Dumfries & Galloway je domovem biosféry UNESCO Galloway a Southern Ayrshire a majestátního opatství Sweetheart.

Severovýchod: Hledejte královské kontakty na zámku Glamis v Angus nebo na zámku Balmoral v Aberdeenshire. Photogenic Perthshire je domovem prestižního hotelu Gleneagles a golfového hřiště.

Central Belt: Prožijte znovu největší vítězství Roberta Bruce a Williama Wallace v Bannockburn a National Wallace Monument. John Muir Way zahrnuje 215 km jezer a lesů.

Skupina chlapců pracuje na přetahování lana, je vidět půda, kde se snažili vzpříčit nohama; Skotsko - země jezer
Soutěžící v přetahování válkou bojují během Braemar Gathering, jedné z nejslavnějších her Highland, která se konala poblíž hradu Balmoral v Aberdeenshire

Cestování po Skotsku

Letadlem: Denní lety operují z Glasgow na několik hebridských ostrovů. Lety do Sumburghu (Shetland) a Kirkwallu (Orkney) odlétají z Edinburghu, Glasgow a Aberdeenu.

Autobusem: National Express a Citylink provozují autobusy mezi velkými městy. Autobusy jsou na Vysočině a na ostrovech omezené.

Vlakem: ScotRail provozuje většinu služeb ve Skotsku, většinou podél Central Belt. To se redukuje na několik hlavních tratí na Vysočině.

Autem: Řízení ve Skotsku je vlevo a vyžaduje mezinárodní řidičské oprávnění. Typy silnic zahrnují dálnice (M), silnice A (A) a silnice B (B). Mezi hlavní skotské silnice patří A1 z Londýna do Edinburghu; A74(M)/M74 z Gretny do Glasgow; a M9/A9, táhnoucí se od Edinburghu až po Thurso na severním pobřeží.

Lodí: trajekty Caledonian MacBrayne (CalMac) plují na 21 hebridských ostrovů; Northlink provozuje trajekty na Orkneje a Shetlandy. Rezervujte si jej proto s dostatečným předstihem.

Měli byste vědět, než půjdete

Skotské jazyky: Skotskou gaelštinou (vyslovuje se „gaa-lik“) stále mluví asi 60 000 lidí, většinou na Vysočině a na ostrovech. Angličtina je však hlavním jazykem, kterým se ve Skotsku mluví již od 18. století. Ačkoli mnozí věří, že se jedná o dialekt, skotština (pocházející ze severní angličtiny) je odlišný jazyk, kterým mluví 1,5 milionu lidí.

Otevírací doba: I ve městech mohou restaurace držet omezující otevírací dobu, některé kuchyně se zavírají již ve 20 hodin. V neděli podniky často otevírají ve 13 hodin a mohou zavírat v 16 hodin.

LGBTQ+: Skotsko legalizovalo sňatky osob stejného pohlaví v roce 2014. Glasgow hostí největší skotský festival Pride a na podzim také Mezinárodní filmový festival Scottish Queer (SQIFF).

Jak navštívit Skotsko udržitelně

Venku: Než vyrazíte, přečtěte si skotský venkovní přístupový kód. Mezi červencem a únorem se vyhněte oblastem pronásledování jelenů. Vyvarujte se skládání kamenů, které může způsobit erozi.

Stravování: V tomto národě farmářů a rybářů je snadné najít jídlo z farmy na stůl – nebo skutečně z moře na stůl. Pro restaurace je stále častější, že na jídelníčku uvádějí původ surovin.

Nakupování: Vyhledejte nezávislé farmářské obchody a udržitelné lihovary. Podpořte skotské řemeslníky na venkovských trzích a festivalech, jako je Pittenweem Arts Festival. Zkontrolujte štítky, abyste se ujistili, že produkty, na které se díváte, byly vyrobeny v zemi.

Ubytování a atrakce: Certifikační schéma Green Tourism, které nyní funguje ve 20 zemích, bylo založeno ve Skotsku. Posuzuje 70 kritérií, jako je etická výroba, uhlík a odpad. Certifikovaní členové – včetně ubytování, atrakcí a výletů – vystavují plaketu Green Tourism.

Co číst

Skotsko: Stručná historie od Fitzroye Macleana (páté vydání). Bývalý voják a politik oživuje krvavé bitvy a národní hrdiny. V pátém vydání přidává novinář Magnus Linklater kapitoly o Brexitu a referendu o nezávislosti v roce 2014.

Rival Queens od Kate Williams. Historik mapuje spojenectví mezi skotskou Marií královnou a Alžbětou I. Anglickou, které končí zničující zradou.

Rob Roy, Sir Walter Scott. Klasické dílo slavného spisovatele se odehrává během jakobitského povstání v roce 1715.

Raw Spirit: In Search of the Perfect Dram od Iaina Bankse. Vtipný cestopis po skotských lihovarech, od ikonických až po obskurní.