Alpina B5 GT: Když M5 není dost rychlá

Německý tuner Alpina oznámil, že jeho dlouholetou značku v roce 2025 plně pohltí BMW. Nyní nastal čas začít se loučit, přičemž limitovaná série Alpina B5 GT – která se právě začíná prodávat v Evropě a Asii, ale do USA nezamíří – má být poslední verzí Alpiny řady 5.

Termín „tuner“ nevystihuje blízkost dlouholetého vztahu Alpiny a BMW. Alpina byla vždy samostatnou společností a je registrována v Německu jako nezávislá automobilka. Spolupracovala však s BMW na projektech, včetně vysoce výkonné verze X7 XB7, a také provozovala závodní programy a prováděla pro BMW smluvní inženýrské práce. Úroveň důvěry byla taková, že Alpina obvykle získala přístup k novým modelům dlouho před jejich uvedením do prodeje, takže mohla začít pracovat na vlastních variantách.

Historie řady 5

Mnoho nejslavnějších Alpin vycházelo z řady 5, i když jen málo z nich se dostalo do USA, kam značka obvykle dovážela jen své největší a nejdražší modely. První verzí sedanu střední třídy značky Alpina byla generace B7 Turbo s označením E12, uvedená na trh v roce 1978, s přeplňovanou verzí řadového šestiválce BMW o objemu 3 litru, která dosahovala maximální rychlosti 248 km/h. V roce 1978 uvedli na trh verzi 5.0, kterou společnost vybavila turbodmychadlem. (V té době nejsilnější vůz z běžné řady E12, model 533i, dosahoval rychlosti pouze 211 km/h). Alpina se zaměřila na německý trh, kde díky neomezenému provozu na dálnicích byla nejvyšší rychlost důležitá. Následovaly rychlejší pětky: V roce 1989 dokázal model B10 Bi-Turbo na bázi E34 jet 290 km/h a B5 GT zvýšil rychlost na 330 km/h.

Podle generálního ředitele společnosti Alpina Andrease Bovensiepena je však tato hodnota konzervativní. Při testování jel B5 GT podstatně rychleji. Kupující vozů B5 mají také tendenci své vozy intenzivně využívat – Bovensiepen uvedl, že 30 000 kilometrů je typický roční nájezd vozů prodávaných v Německu.

Porovnání Alpina B5 GT a B5

B5 GT je evolucí modelu B5, který se prodává od roku 2018. Model vychází z modelu M550i a používá stejný 4,4 litrový osmiválec s dvojitým přeplňováním generace N63, který je základem i pro model M5 S63. Model má vyšší výkon než běžná B5 nebo standardní M5, díky přepracovanému systému sání a nové řídicí jednotce dosahuje nejvyššího výkonu 625 koní, což je o 26 koní více než u běžné B5 a jen o dva koně méně než u mohutného BMW M5 CS. GT však vítězí v oblasti točivého momentu s obrovským výkonem 627 N.m, což je o 74 N.m více než u M5. GT má také středovou část výfuku, která mu dodává svalnatější tón.

Oproti běžné B5 má GT také novou výztuhu na přední přepážce, která zlepšuje přesnost řízení, tužší gumičky nárazníků a nové brzdové destičky. Sazby pružin a nastavení aktivních protiprokluzových tyčí a řízení zadní nápravy se nezměnily. GT jezdí na zakázkových pneumatikách Pirelli P Zero. Ty byly vyvinuty speciálně pro Alpinu a obepínají tradiční 20 paprskové slitiny značky. Nyní s volitelnou bronzově zlatou povrchovou úpravou.

GT také dostalo po stranách předního nárazníku malá „střemhlavá“ křídla, která zlepšují stabilitu ve vysokých rychlostech. V nabídce jsou verze sedan i kombi Touring. Přičemž omezená výrobní série čítá 180 modelů Touring a pouze 70 sedanů. Plná alokace je vyprodána, přestože cena v Německu začíná na 137 500 dolarech (cca 3 miliony korun) podle aktuálního kurzu.

2023 bmw alpina b5 gt
Alpina B5 GT

Alpina B5 GT na okruhu

Bohužel nebyla možnost testování B5 GT v jeho přirozeném prostředí autobahnu, ale na závodním okruhu Zandvoort v Nizozemsku. Vysoké rychlosti byly možné, ale vzhledem k omezené délce několika dlouhých rovinek na 4 km okruhu jen letmo. Alpina se s náročným prostředím vypořádala působivě, zejména vzhledem k tomu, že předchozího dne bouřka vyplavila ze Zandvoortu většinu navátého písku, který zde často omezuje přilnavost.

Ačkoli srovnání s BMW M5 je zřejmé, charakter B5 GT je velmi odlišný. Zatímco M5 je otáčivá a naštvaná, Alpina je mnohem víc zaměřená na nízké svaly. Vrchol točivého momentu přichází při 3500 otáčkách za minutu a prodleva není skoro znatelná. Dokonce i v nejtěsnějších zatáčkách Zandvoortu se třetí rychlostní stupeň často zdál lepší volbou než dvojka. Převodovka s měničem točivého momentu není tak rychlá jako dvouspojková jednotka, ale v režimech Sport a Sport Plus řadí svižně. Manuální volba rychlostních stupňů je možná pomocí pádel na volantu, ale zdálo se, že ponechání převodovky v režimu Sport funguje téměř stejně dobře.

Pocity z jízdy

Podvozek je měkčí než v M5. Nicméně náklony karoserie jsou i při rychlostech na okruhu dobře potlačeny a řízení GT je ostré a přirozené. V ostrých zatáčkách měla přední část B5 při velkém zatížení tendenci se rozšiřovat. Alpina má pohon všech kol, ale s konvenčním diferenciálem s omezenou svorností namísto jednotky s vektorováním točivého momentu. Přiklonění výkonu k zadní nápravě je zřejmé, ale GT se musí pořádně přemluvit, aby se vzdalo přilnavosti zadní části vozu.

Přesednutí do verze Touring dokazuje, že jízdní zážitky jsou podobné, i když faktor novosti je mnohem vyšší. Alpina uvádí, že Touring je o 110 kg těžší než sedan a trochu ztrácí na tuhosti konstrukce, ale rozdíly v Zandvoortu se omezily na jiný pohled ve zpětném zrcátku a na zdánlivě o něco větší hluk ze zadní části vozu. BMW nedávno potvrdilo, že bude vyrábět verzi Touring nové generace M5. Ta bude muset být velmi zvláštní, aby byla přesvědčivějším všestranným vozem než B5 GT Touring.

Bohužel, B5 GT bude posledním modelem této řady. Bovensiepen říká, že logika rozhodnutí prodat rodinnou značku byla jednoduchá. Třetí strany nemohou dodat elektromobilům výrazný výkon. Divize Alpina Classic tedy pokračuje a má spoustu největších hitů, se kterými může pracovat. B5 GT se zapíše do paměti jako jeden z nich.

Zdroj: caranddriver, Vapol