Ústřice v severní Kalifornii jsou skrytý klenot

Tomales Bay je okouzlující přímořská vesnička s obnovenými rybími chatrčemi a chatkami u vody. Ta se nachází u Napa Valley a San Francisca. Nedaleko high-tech center San Francisca a davů vinic v Napa leží přírodní rezervace. Ta produkuje jedny z nejlepších ústřic v zemi.

Ústí zálivu Tomales Bay je ohniskem biologické rozmanitosti a domovem mlžů. Ti se živí neustálým přísunem živin z ostrých, studených a dobře okysličených vod přitékajících z Tichého oceánu.

,,Většinou jsou dobré oblasti pro pěstování měkkýšů zatraceně krásné,“ říká John Finger, spoluzakladatel společnosti Hog Island Oyster Co. Ta působí na východním pobřeží zálivu již 40 let. ,,Vzhledem k tomu, že tato místa jsou dostatečně zdravá pro pěstování ústřic, stávají se archetypy zdravého prostředí.“

Kořeny ústřic v této oblasti se datují k národům Coast Miwok. Ti po tisíciletí sklízeli měkkýše – možná surmovky mylně označené jako ústřice nebo škeble. Ale zatímco moderní průmysl ústřic v severní Kalifornii se datuje do 19. století, zachoval se díky přílivu chorvatských rybářů na počátku 20. století.

Nyní nová generace restauratérů a chovatelů ústřic oživuje dědictví zátoky. Cestovatelé se mohou dozvědět, jak tito první osadníci inspirovali toto klidné přímořské pobřeží s rybími chatrčemi a ústřicovými farmami.

Historické rybí chatrče

Zatímco Olympia se považuje za jedinou původní ústřici západního pobřeží, historické zprávy naznačují, že se tento druh objevil v zátoce Tomales v 70. letech 19. století. A to když je sem dopravili ze státu Washington. Velikost a měděná chuť Olympie vedly k vývozu sladších a masitějších mlžů z východního pobřeží prostřednictvím nové transkontinentální železnice. Po příjezdu se tito noví měkkýši ponořili do zátoky Tomales. Na jednom z nejhezčích míst ve státě tak vznikl lukrativní průmysl.

„Tehdy, když lidé v nedalekém San Franciscu chtěli čerstvé ústřice, museli jít na místa, kde bylo dost čisto, aby je mohli pěstovat,“ říká místní historik a autor Dewey Livingston. „Tomales Bay byl perfektní a stále je. To je to, co prakticky vytvořilo všechny tyto restaurace na pobřeží.“

Ústřicové farmy

V současné době pět ústřicových farem v zálivu pěstuje různé druhy, jako je Pacifik (charakterizovaný tónem umami), Atlantik (rostlinná chuť) a Kumamoto (meloun na patře). Dodávají se po celý rok regionálním restauracím. Včetně sousedních rybích chatrčí založených chorvatskými rybáři. Ti poznali podobný merroir (terroirův mořský ekvivalent) mezi jejich rodným Jaderským mořem a zálivem Tomales.

Nick’s Cove, založená v roce 1931, je nejstarší rybí chatrč na pobřeží – zůstala oblíbená mezi sportovními rybáři, lovci a cestovateli. A to i poté, co zakladatelský pár Nick a Frances Kojichovi odešli kolem roku 1950 do důchodu. Zrekonstruovaná nemovitost si zachovává svůj námořní šarm. Chatrč na lodi —místní památka — podlehla ničivému požáru v lednu 2024. 90 m molo je však stále místem s atmosférou, kde si můžete vychutnat kouřově sladké grilované ústřice. Jde o hlavní surovinu v Tomales Bay, která vznikla v Nick’s v roce 1972 – nebo jiné klasické mořské plody z přepracované menu slavného šéfkuchaře z Bay Area Chrise Cosentina.

Mezi zelenými poli ústřic v zátoce, napůl ponořených ve vodě, se procházejí dva muži v zářivě oranžovém bryndě a kombinézách.
Pracovníci kontrolují vyvýšené regály na ústřice ve společnosti Hog Island Oyster Co.; zvednutí ústřic nad dno zálivu zlepšuje příliv a odliv, takže měkkýši si mohou snáze pochutnávat na přirozeném fytoplanktonu a živinách ve vodním sloupci

Grilované ústřice

V roce 2017 získala společnost Hog Island Oyster Co. ikonickou, ale zchátralou restauraci a v roce 2019 dokončila rozsáhlou rekonstrukci. Nyní zákazníci usrkávají poloviční mušle ve vzdušné moderní jídelně s původními dřevěnými prkny.

Marshall Store vyvinul z čerpací stanice vody pro parní stroje North Coast Railroad z 20. let 20. století přes obchod s rybářskými potřebami z 30. let až po novodobou rybí chatrč proslulou maximalistickými grilovanými ústřicemi. Majitel Shannon Gregory získává měkkýše ze svého dalšího podniku, 115 let staré společnosti Tomales Bay Oyster Company, nejstarší farmy na chov mlžů v Kalifornii a také z nedaleké pekárny Route One Bakery & Kitchen.

V souladu s tím se grilované ústřice dodávají s velkorysými kusy čerstvého kvásku z pekárny. Nalijte šťávu z Kilpatricku (česnekové máslo, worcesterská omáčka, slanina) a přepracovaného Rockefellera (špenát, česnekové máslo, místní jogurt Straus). Poslední jmenovaný se také vyrábí se sýrem Toma od Point Reyes Farmstead Cheese Company. „Je to dobrý pocit, když všechno přichází z bezprostřední blízkosti,“ říká Gregory.

Abyste se mohli zúčastnit skutečné zábavy v oblasti Bay Area: občerstvení pod širým nebem v Boat Oyster Bar Hog Island Oyster Co., kde můžete usrkávat syrové mlže pocházející z klecí umístěných pár kroků od vašeho piknikového stolu, nutno si jí předem zarezervovat.

Restaurace Nick's Cove v noci nad vodou s rybími chatrčemi podél vody v dálce.
Historické rybí chatrče – nejstarší z roku 1931 – hledí za mlhavého večera na záliv; chatrče, které otevřeli chorvatští rybáři z řad přistěhovalců, se v posledních letech renovovaly

Průzkum Tomales Bay

Poté, co se dosyta nasytíte mořskými plody, navštivte Hog Island Oyster Co. v Marshallu. Zde se prohlídky farmy noří do synergie mezi měkkýši a přírodou. Dozvíte se také, jak udržitelný provoz akvakultury na farmě, zahájený v roce 1983, přeměňuje lastury jako stanoviště pro plivany (mláďata) a filtruje mořskou vodu ošetřenou UV zářením, aby se vyrobila řemeslná sůl.

„Máme takové bezprostřední spojení s prostředím a místem,“ říká Finger. ,,Pořád lidem říkám, že 75 % tohoto podnikání tvoří výběr stránek.“

Stanice Point Reyes, která se nachází jižně od zálivu Tomales, je malebným místem pro zásobování zbožím. Včetně organického ložního prádla, knih o přírodě i historických vinylů. Ale i místně vyrobených měkkých servírovacích nápojů s buvolím mlékem a pečeným chlebem z krbu.

Také ve stanici Point Reyes Station si nenechte ujít bílostěnný Blunk Space. Zde historička umění Mariah Nielsonová připravuje exponáty spojené s jejím otcem, umělcem JB Blunkem. Ten před svou smrtí v roce 2002 žil a pracoval v nedalekém Inverness. Rezidenční program v Nick’s Cove hostí bezplatné ukázky. A to od základů písma štětcem od malíře nápisů v San Franciscu Davida Benzlera po dřevořezbu od Sirimy Satamanové z Bolinas.

Po dni stráveném prohlídkou a ochutnáváním se projděte po stezce Tomales Bay Trail. Jedná se o nenáročné dlouhé okružní túry přes malé louky, zvlněné kopce a mokřady na okraji ústí.

Kde přenocovat

Pět nábřežních ubytování v Nick’s Cove s kamny na dřevo, vanami s drápy a výhledem na národní pobřeží Point Reyes jsou nejvyhledávanějšími místy k přenocování v této oblasti. Bandit’s Bungalow se stal součástí zařízení na sušení sleďů ze 30. let 20. století, které se nacházelo původně na pozemku. Zatímco Nicolina je reprodukcí rybářského plavidla Tomales Bay ze 30. let s okny.

Bývalá rozhlasová přijímací stanice z roku 1914 a areál ze 60. let 20. století pro Church of Synanon, kult, který se dávno rozpustil, Lodge at Marconi má eklektickou historii. Nyní butikový hotel, je to místo, kde se „kemp pro dospělé“ rovná dobře vybaveným ozdobám v modernistickém stylu. Přemýšlejte o dlaždicích od společnosti Sausalito-based Heath Ceramics, botanické nástěnné umění ve styluStuarta Arendse a zakázkové tapisérie od losangeleského vláknitého studia Lookout & Wonderland v útulných čtvrtích s výhledem na záliv Tomales.