Technologie baterií StoreDot Extreme Fast Charging (XFC)

Prototyp Polestar 5 se nabíjí technologií XFC

Stávající majitelé elektromobilů vědí, že doba nabíjení je obecně nedůležitá – koneckonců, koho zajímá, jestli to trvá 3 hodiny nebo čtyři hodiny, když 8 spíte? Proto společnost Polestar vyzkoušela prototyp Polestar 5 vybavený technologií baterií StoreDot Extreme Fast Charging (XFC).

Dokonce i pro cestovatele na dlouhé vzdálenosti se stává doba rychlého nabíjení 15–30 minut stěží zkušební. A to ještě když byste měli mít takovou přestávku každé dvě až tři hodiny.

Jiná věc je to však pro ty, kteří nemají snadný přístup k domácímu nabíjení. Pro tuto skupinu může být zážitek z nabíjení podobný čerpací stanici tím, co je přiměje k přechodu na plně elektrické vozidlo (BEV) než na plně fosilní vozidlo s vnitřním spalováním nebo plug-in hybridní vozidlo.

Zde přichází na řadu nedávná zkouška vylepšené chemie lithiových baterií. Společnost Polestar ve spolupráci s výrobcem baterií StoreDot vyzkoušela prototyp Polestar 5 vybavený technologií baterií StoreDot Extreme Fast Charging (XFC). A to proto, aby získali nabití z 10 % na 80 % za 10 minut.

Test ukázal konzistentní rychlost nabíjení začínající na 310 kW a stoupající až k vrcholu přesahujícímu 370 kW na konci nabíjení.

Společnost Polestar ve spolupráci s výrobcem baterií StoreDot

Technologie baterií StoreDot Extreme Fast Charging (XFC)
Nová chemie baterie slibuje 10 minutové rychlé nabíjení nebo pětiminutové dobíjení u elektromobilů

Podle společnosti Polestar se díky konzistentním nabízeným rychlostem nabíjení s vhodnou nabíječkou mohli spotřebitelé zastavit za pět minut na 50 % SOC (stav nabití). A pokračovat tak v cestě s více než 80 % SOC.

StoreDot popisují svou technologii jako využívající křemíkové dominantní články s energetickou hustotou srovnatelnou s nejmodernějšími články NMC, ale nevyžadující speciální chladicí systémy ve vozidle.

Bateriový systém se taky propaguje jako vysoce recyklovatelný a servisovatelný vestavěný do designu balení.

Plán StoreDot pro evoluci baterií zahrnuje řadu cílů ke zvýšení rychlosti nabíjení baterií. Mezi ně patří dosáhnout 160 km za 5 minut do roku 2024. A za 4 minuty v roce 2026 a 3 minuty v roce 2028.

Uvědomte si, že při horním rozsahu těchto rychlostí nabíjení by samotné nabíječky musely v některých fázích dosáhnout 600 kW plus. Takže pro auta možná tyto baterie nikdy nespatří světlo světa.

Na druhou stranu by tento druh bateriové technologie byl přínosem pro zavedení plně bateriových vozíků, které by jim umožnily plně využít výhody systému Mega Charging System navrženého pro použití v těžké dopravě.