Pisoár bez stříkající vody

Vědci z Waterloo testovali několik modelů pisoárů, pouze jeden byl přesvědčivý

Dynamika tekutin je komplexní věda, ale lze ji využít i k objasnění našich každodenních otázek. Vědci nyní vyřešili letitý problém s čůráním.

Speciální typ a nový tvar nedávno představený vědci na konferenci

Speciální typ pisoáru tak podle vědců dokáže do značné míry zabránit tolik nepříjemnému cákání při čůrání vestoje. Vědci tak nedávno představili nový tvar pisoáru, a to na konferenci o dynamice tekutin Americké fyzikální společnosti. V souladu s tím musí tak být pánev úzká a prodloužená, s úzkou mezerou vlevo ale i vpravo. A kromě toho by měla být i vnitřní strana pánve zakřivená.

Vzor psa čůrajícího na strom má ideální úhel 30 stupňů

Je obzvláště důležitým, aby proud nenarážel na stěnu pisoáru, a to pod úhlem 90 stupňů. Místo toho je ideální úhel 30 stupňů, jak lze tak v přírodě pozorovat u psů čůrající na strom.

„Praxe označování území močí je většině lidí odporná,“ stojí ve shrnutí prezentace. ,,Ironií ale je, že asi tak polovina světové populace (zejména muži) omylem označí podlahu v koupelně a bezmála i sebe. Důvod: moč, která náhodně stříká zpět.“ Problém tedy existuje od doby, kdy byl před více než stoletím vynalezen pisoár.

Tak podle vědců vypadá nádrž na čůrání bez stříkání; Pisoár bez stříkající vody
Tak podle vědců vypadá nádrž (tzv. pisoár) na čůrání bez stříkání

Míření je důležité, obzvlášť pro hygienu

Již dlouho byly činěny pokusy, aby bylo stání u močení hygieničtější. Například vytištěné mušky nebo miniaturní fotbalové branky tak mají povzbudit muže, aby lépe mířili na pisoár.

Vědci z University of Waterloo v Ontariu v Kanadě a Weber State University v americkém státě Utah tak testovali pro své testy různé tvary pisoárů. A jejich závěr zní: takové pisoáry by mohly snad i snížit cákance na zlomek, a to bez ohledu na velikost močící osoby, a tím samozřejmě i masivně snížit náklady na čištění toalet, uvedli vědci na prezentaci.

Zdroj: spiegel, Towpoint