Nový fotovoltaický ohřívač vody z Německa

Německý startup Nexol vyvinul fotovoltaický systém ohřevu vody, který se opírá o inteligentní ovladač se stejnosměrným i střídavým napájením. Rozhoduje autonomně, zda se použije elektřina ze sítě nebo fotovoltaiky, přičemž vždy dává přednost druhému.

Německý startup Nexol Photovolthermic AG odhalil 1500 W nový fotovoltaický ohřívač vody, který dokáže využívat fotovoltaickou energii bez přídavného měniče.

„Systém lze objednat ve třech konfiguracích počínaje třetím čtvrtletím tohoto roku,“ řekl spoluzakladatel společnosti Michael Lau.

Inteligentní ovladač

Všechny systémy obsahují inteligentní ovladač, známý jako Nexol-Energy-Controller. Může pracovat se stejnosměrným i střídavým proudem a autonomně se rozhoduje, zda se použije elektřina ze sítě nebo fotovoltaika, přičemž se vždy preferuje to druhé. Uživatelé si mohou vybrat mezi jednou nebo dvěma topnými tyčemi: NEX-R1 a NEX-R2.

„K instalaci těchto retrofitových sad potřebuje stávající nádrž 1 ½ závitového pouzdra ve vhodné výšce,“ vysvětlil Lau. ,,Nabízíme také 120 l nádrž pro konfiguraci se dvěma pruty, která se nazývá NEX-R2x120, a princip plug and play velmi usnadňuje instalaci.“

Nový FV ohřívač vody z Německa
Nexol-Energy-Controller

Pokud se integrují dvě topné tyče, umožňují zónový ohřev vložek nádrže, řekl Lau. „Použití topných zón umožňuje výrazně snížit spotřebu energie sítě,“ dodal.

Nový fotovoltaický systém ohřevu vody

Princip funkce dvouzónového vytápění firma popisuje jako jednoduchý. Nejprve se ohřeje horní zóna zásobníku v blízkosti výstupu teplé vody na 60°C. To umožňuje rychlejší odběr teplé vody s prioritou FV jako provozního zdroje. Produkt vyrobila společnost Nexol v Neměcku.

V případě nízkého slunečního záření inteligentní systém dohřívá horní zónu vody přes síť. K poskytování horké vody se tak spotřebuje co možná nejmenší výkon sítě. Protože pro tento účel má mít možnost ohřívat pouze horní zónu. Jakmile horní zóna dosáhne své cílové teploty, systém se přepne na spodní topné těleso a tím ohřeje celý zásobník. ,,Energie generovaná FV panelem se tak uloží ve vodě,“ řekl Lau.

Nový FV ohřívač vody z Německa

Společnost uvedla, že standardní fotovoltaická instalace, která se má připojit k ohřívači vody, se jeví jako pole se čtyřmi 375 W panely. ,,Jsou možné i jiné konfigurace, dokonce i s větším výkonem,“ dodal Lau. ,,Vše, co musíte zkontrolovat, je maximální vstupní napětí 500 V.“

Produkt vyvinula a vyrobila společnost Nexol v Německu. Bude k dispozici od vstupní ceny 799 EUR (necelých 20 000 Kč). A má se údajně hodit pro evropské trhy i další regiony.

„Například zatímco NEX-R2x120 se dobře hodí jako náhrada plynových kotlů v domácnostech kolem Středozemního moře, naše sady pro retrofit R1 a R2 se dobře hodí i pro domácnosti v regionu DACH, aby se integrovaly do stávajících systémů a tím se snížily náklady,“ uzavřel Lau.

Zdroj: pv-magazine, Vapol